CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu cami karşıtı çıktı! 5 yılda 88 ret oyu vermiş.

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu cami karşıtı çıktı! 5 yılda 88 ret oyu vermiş.

CHP’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ve 122 CHP’li meclis üyesinin 5 yılda 88 caminin yapımına karşı çıktığı belirlendi. CHP, Fatih’teki Mimar Mehmetağa Camii’ni de 1938 yılında nalbanta çevirmişti ve namaz kılınan kutsal yere atlar bağlanıyordu.

5 YILA 88 CAMİYE RET
Aralarında İmamoğlu’nun da bulunduğu CHP’li üyeler, 2014-2019 yılları arasında AK Parti grubu tarafından İBB’ye sunulan 88 dini tesis alanı(cami) planına muhalefet etti. İmamoğlu ve CHP’li üyeler, 47 dini tesis alanının plan tadilatı, 35 dini tesis alanı tadilatı, 2 dini tesis alanı planına karşı çıkarak ret oyu kullandı. İnşaa edilen 5 caminin ardından da itirazda bulunup, planların yeniden görüşülmesini talep ettiler.

“BU TAVIR İNÖNÜ DÖNEMİYLE AYNI”
Sabah’a konuşan İBB Meclis Üyesi ve AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Şahan, İBB Meclisi’nde 2014-2019 arası geçen cami planlarının büyük çoğunluğuna CHP grubunun ret oyu kullandığını belirterek “Bu tavır bize 1939-1945 arası tek partili İnönü döneminde satılan, kapatılan hatta ahıra çevrilen camileri getiriyor. Son 5 yıllık CHP grubu meclis karnesi bize 1939’dan bugüne pek değişen bir şey olmadığını dün cami kapatan zihniyetin bugün cami yapımına karşı çıktığını görüyoruz” dedi.

CHP CAMİYİ NALBANTA ÇEVİRDİ
Fatih’teki Mimar Mehmetağa Camii de o zulümden nasibini alan camilerden…1938 yılında İsmet İnönü tarafından satılığa çıkarıldı ve bir nalbanta satıldı. 1950 yılında tek parti döneminden Demokrat Parti’ye geçişle birlikte Adnan Menderes tarafından tekrar camiye çevrildi. Mimar Mehmetağa Camii’nde o dönemde nalbant olarak kullanılmasının izlerini halen taşıyor. Atların bağlandığı demir halkalar ibret olsun diye duvardan sökülmedi.

İŞTE CHP’NİN RET OYU VERDİĞİ CAMİLER

-TAKVİM

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

TRCep Urfa Haberleri