Ensar Vakfı’ndan ‘bağış’ açıklaması!

Ensar Vakfı, gündeme taşınan iddialarla ilgili önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Ensar Vakfı, son bir haftadır Başkent Doğalgaz’ın şartlı bağışı konu edinilerek çeşitli iddia, itham ve iftiralarla medyada ve sosyal medyada linç edilmeye çalışılmaktadır. Bazı siyasi çevrelerin de bu linç kampanyasına siyasi çıkar elde etme maksadıyla katıldıkları görülmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 Ensar Vakfı‘ndan yapılana açıklama şu şekilde; 

 

Ensar Vakfı, son bir haftadır Başkent Doğalgaz’ın şartlı bağışı konu edinilerek çeşitli iddia, itham ve iftiralarla medyada ve sosyal medyada linç edilmeye çalışılmaktadır. Bazı siyasi çevrelerin de bu linç kampanyasına siyasi çıkar elde etme maksadıyla katıldıkları görülmektedir.

Bağışçı şirketin hukuk zemininde New York Manhattan’daki yurt inşaatımız için şartlı bağış yapmasını sindiremeyen çevreler her gün yeni bir karalama ile sistematik bir şekilde Vakfımızı zan altında bırakmaya çalışmaktadır. Vakfımız hakkında ortaya atılan iftiralar, örgütlü bir şekilde devam etmekte ve artık söylem düzeyini de aşarak marjinal örgütlerin fiziki saldırılarına zemin oluşturmaktadır ki geçtiğimiz günlerde  bazı şubelerimize yönelik fiziki saldırılar bunun kanıtıdır.

 

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü ve bazı medya organları tarafından Vakfımızın bağış parasını Amerika Birleşik Devletleri’ne yurt inşaatına göndermediği ve paranın buharlaştırıldığı iftirası atılmaktadır. İlginçtir ki ABD’deki faaliyetlerimizin başladığı günden beri kara propaganda ve iftiralarla bizlere saldırmaya çalışanlar genelde FETÖ’cü unsurlar olmuşlardır. FETÖ’nün ürettiği yalan ve çarpıtılmış bilgiler -Türkiye’de başta CHP olmak üzere- Vakfımıza karşı cepheleşen bir kesim tarafından titizlikle kullanılmaktadır.

CHP sözcüsünün diline doladığı “8 milyon dolar nerede?” başlıklı açıklamasına ilişkin cevaplarımızı kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına sunuyoruz.

  1. Bağışçı şirket şartlı bağışını 29 Aralık 2017 tarihinde Kızılay’a göndermiştir.
  2. Vakfımızın hesaplarına bağış 19/02/2018 tarihinde 7.880.000,00 USD olarak gelmiştir.
  3. Mevzuatlarımıza göre vakıfların yurtdışına para gönderimi Vakıflar Genel Müdürlüğüne bildirimle yapılmaktadır. Dolayısıyla Vakfımız yurt dışına göndereceği tüm para transferleri için Vakıflar Genel Müdürlüğüne gerekli bildirimde bulunmuştur. Yani tüm para transferlerimiz devletimizin kurumlarının gözetimi ve denetiminde yapılmıştır.
  4. Bu meblağ halen devam etmekte olan bir inşaat projesine gönderileceği için inşaatın yapım süreci doğrultusunda yüklenici firma hakedişlerine göre peyderpey Turken Vakfı’na gönderilmiştir.
  5. Sırasıyla;

05/11/2018 tarihinde 2.000.000,00 USD
11/12/2018 tarihinde 2.000.000,00 USD
14/01/2019 tarihinde 2.000.000,00 USD
15/02/2019 tarihinde 1.964.276,62 USD olmak üzere TOPLAMDA 7.964.276,62 USD Turken Vakfı hesaplarına gönderilmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?