Kilogram fiyatı 150 liraya ulaşan lüferde bolluk beklentisi

Kilogram fiyatı 150 liraya ulaşan lüferde bolluk beklentisi

Denizlerde su sıcaklığının düşmemesi ve göç yollarındaki sıkıntılar nedeniyle av miktarı azalınca kilogram fiyatı 150 liraya kadar yükselen “denizlerin prensi” lüferde, havaların soğuyacağı tahminiyle ay sonuna doğru bolluk bekleniyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 1 Eylül’de “Vira Bismillah” diyerek denize açılan Marmaralı balıkçılar, 4 aylık sürede yapılan avdan genel olarak memnun.

Sezonda bazı türlerde azalma yaşanırken, bazı türlerde ise bolluk sürüyor. Özellikle denizlerin prensi olarak bilinen lüfer, deniz suyu sıcaklığının halen düşmemesi nedeniyle bu sezonda tezgahta istenilen seviyede boy gösteremedi.

Avcılığında azalma yaşanan lüferin kilogramı, yaklaşık 4 kilo kıyma fiyatına, 150 liraya kadar yükseldi. Yaklaşık 350 gram gelen bir lüfer ise 50 lira civarında satılıyor. Lüferin kilogram fiyatı geçen sezon en fazla 100 liraya ulaşmıştı.

16 derece uygun sıcaklık değil
Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz suyu sıcaklığının halen 16-17 derecelerde seyrettiğini söyledi.

Bu sıcaklık seviyesinin balık göçü için çok uygun olmadığını belirten Uysal, şöyle konuştu:

“Balık bu nedenle yerinden çok fazla hareket etmedi. Bu sene yıl itibarıyla balık çok kıt değil ama balığın hareket etmemesi, göç yollarının çok uygun olmaması nedeniyle bazı türlerde bolluk yaşanmadı. Biz çok bol olacağını iddia ediyorduk ama olmadı. Çünkü deniz sıcaklığının 16 derece olması lüferin göçü için uygun bir sıcaklık değil. Yılbaşına doğru kar yağışı bekleniyor, o tarihlerde hava soğuyacak. Bununla birlikte deniz suyu sıcaklığı da düşecek. Havaların soğumasıyla birlikte lüferin piyasada çoğalacağını düşünüyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

TRCep Urfa Haberleri