Yeni askerlik sisteminde 6 ayını dolduranlar erken terhis olabilecek mi? Yoklama kaçaklarıyla bakaya kalanlar yararlanabilecek mi?.

Yeni askerlik sisteminde 6 ayını dolduranlar erken terhis olabilecek mi? Yoklama kaçaklarıyla bakaya kalanlar yararlanabilecek mi?.

Askerlik sistemi değişiyor. Konuyla ilgili kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini tüm detaylarıyla açıkladı. Bedelli askerlik ücreti 30 bin lira olarak belirlenirken, yasanın çıktığı tarihte silah altında olup altı ayını tamamlamış tüm erler terhis olabilecek. Düzenlemenin bayrama kadar yasalaşması bekleniyor. Basının Ankara temsilcileri ile önceki akşam iftarda bir araya gelen Bakan Akar, özetle şunları söyledi:

3 AYRI YÜKÜMLÜ KAYNAĞI
Silah altına alınabilecek durumda şu anda 2 milyon 200 bin yükümlü var. Bunlardan silah altına alınamayan yükümlülerin en büyük bölümünü 1 milyon 600 bin ile öğrenim nedeniyle erteleyenler oluşturuyor. Yeni askerlik sisteminde yükümlü kaynağı üç bölümde mütalaa edilebilir. Bir grup askere gidiyor, bir grup bedelli, bir grup da dövizli askerlik olacak.

BİR YILDA 145 BİN BEDELLİ
Bir yılda 145 bin kişinin bedelli olması mümkün. Daha fazla kişi olursa kura çekilecek. Belirlendikten sonra gençlerimiz gelecek, bir ay temel askerlik eğitimi yapacaklar. Eğitimin ardından bedelli askerlik yapanlar ayrılacak ve faaliyetleri tamamlanacak. Kıtalara gidenler ise 5 ay daha görev yapacaklar. Temel askerlik eğitimi ile 6 ay bittikten sonra ihtiyaç ve isteğin yanı sıra kadroya göre ‘İkinci bir 6 ay er olarak maaşlı görev yapmak istiyor musun’ diyeceğiz. ‘Evet’ demesi için bazı imkânlar da vereceğiz.

İKİNCİ 6 AYDA 2 BİN TL MAAŞ
Bu dönemdeki aylık harçlık 2 bin lira civarında olacak. Mehmetçik 6 ay daha burada görevini yapacak. Bunu yapmamız lazım çünkü 6 aya indirdiğimiz zaman kadrolarımız boşalacak. Onların kalabilmesi için harçlık adı altında maaş veriyoruz. Hizmet borçlanması, muhtaç asker ailelerine yardım, deniz ve şehir içi toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanma, müzelerin ücretsiz ziyareti gibi imkânlar sağlanacak.

ERLİKTEN GENERALLİĞE
Askerlik bittikten sonra da TSK’ya personel temininde öncelik kazanacaklar ve TOKİ’de önceliğe hak kazanacaklar. 6 aylık askerliği er olarak yaptıktan sonra 6 ay daha maaşlı askerlik yapanlara bu sürenin sonunda yeniden ‘Kalmak ister misiniz’ diye soruyoruz. Eğer kriterleri sağlayabiliyorsa sözleşmeli erbaş ve er veya uzman erbaş olarak TSK’ya katılacak ve sözleşme yapılacak. Bu sözleşmeyle maaş, OYAK, lojman, sağlık ve sosyal güvence ile ilgili haklardan yararlanabilecek. Bu gençler okul, bedeni performans, sicil gibi gerekli kriterleri sağlarsa belli kontenjan dahilinde bir sınavı müteakip astsubay olabilecekler. Astsubaylıktan belli bir süre geçtikten sonra belirlenen kriterleri sağlayanlar da subay olabilecek. Er olarak başlayacak, subay olacak, belki de general olacak.

YEDEK ASTSUBAYLIK
Bir yenilik olarak da yedek astsubaylık sistemi var. Yedek astsubaylıkla, meslek yüksekokulunu bitirdikten sonra herhangi bir şekilde zorlamayla 4 yıllık okul bitirmenize gerek yok diyoruz. Mesleğinizi seviyorsanız bunu yapın, askerlikten dolayı bunu değiştirmeye kalkmayın, böylece ara personel konusunda da sıkıntı oluşmasın istiyoruz. Yedek astsubaylığa kontenjanların uygun olması ve istemeleri durumunda lisans ve lisansüstü mezunları da başvurabilecek. 2 ay temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay faaliyetlerini yapacak. Toplam 12 ayın ardından isterse terhis olabilecek. İstek, ihtiyaç ve kadroya göre ‘Kalmak ister misiniz’ diye soracağız. Kalmak isteyenler astsubay olarak devam edecek, kriterleri karşılarsa subaylığa geçebilecek.

TEK SEFERDE 30 BİN TL
Yeni sistemle bedelli askerlik konusu da tartışma olmaktan çıkacak. Hem Silahlı Kuvvetler’in hem gençlerin ihtiyacını karşılamak bakımından en optimal çözümün 30 bin lira civarında olması gerektiği ortaya çıktı. 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun Euro karşılığı olacak. Bize gelen tenkit 30 bin TL’nin fazla olduğu yönünde. Biz de bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Sistemi karşılaması için de bizim buna ihtiyacımız var. Ayrıca bu miktarı bir seferde, peşin olarak verecekler.

BAYRAMDAN ÖNCE YASALAŞIR MI?
Çıkar inşallah.

SİLAH ALTINDAKİLER TERHİS OLACAK MI?
Herkes için 6 ayda terhis olma şansı var. Olabilir.

DOKTORLARA HİZMET YÜKÜMLÜLÜĞÜ
Özellikle Doğu’da, Güneydoğu’da, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyindeki görev yapan birliklerimizde doktor ihtiyacımız var. Sağlık Bakanlığımızla çalışarak askerliği yedek subay olarak yapan doktorlar, devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamış olacak.

ERTELEME YAŞI 22’YE İNİYOR
Lisede 29 olan erteleme yaş sınırını 22’ye indiriyoruz, meslek liselerine artı 3 sene daha ekliyoruz, 25 yaşına kadar devam etme şansı veriyoruz. Meslek yüksekokulları ve lisans 28, lisansüstü 32, doktora 35, tıp 35, sporcu 35 yaş oluyor.”

YOKLAMA KAÇAĞI OLANLAR VE BAKAYA KALANLAR YARARLANACAK MI?
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni askerlik sistemi kanun teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulmasının ardından açıklamalarda bulundu.

100 sene sonra köklü bir değişiklikle beraber askerlik sistemimiz değişiyor. Yeni sistemde askerlik 6 aya düşürülecek. Bu süreyi dolduranlar kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren terhis olma imkanına kavuşabilecekler.

Yedek astsubay olarak askerliğini yaparsa artık meslek yüksek okulu bitirenler de yedek ast subay olarak görev yapabilecekler. Görevlerinin sonunda yine kendilerinin talebi ve uygun kadro oluşması durumunda devam edebilecekler.

Yeni askerlik sistemi ile, bedelli askerlik sürekli hale getiriliyor, bakaya ve asker kaçakları bedelli uygulamasından yararlanamayacak. Bedelli askerlikte yaş sınırı kalkıyor. Yoklama kaçakları bedelliden bir kez faydalanabilecek. Askerlik 6 ay olacak. Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 6 ayı dolduranlar terhis olabilecek. Bedelli askerliğin bedeli 31 bin lira olacak

Her vatandaşın zamanı geldiğinde gidip gerekli bildirimlerde bulunması gerekiyor. Bir vatandaşımız gelmediği her gün için 10 TL ceza ödeyecektir. Eğer kendi isteği ile gelirse bu ceza 5 TL’ye indirilecektir.

Teklif 48 saat içinde görüşmeye başlanabilir. Bugün danışma kurulu eğer teklifimizi kabul ederse komisyon 48 saati beklemeden de bugün görüşebilir. Eğer uygun görülürse TBMM onaylarsa bayramdan önce bu kanunun yasalaşması mümkün.

20 YAŞINI DOLDURANLAR YARARLANABİLECEK Mİ?
Şu an itibari ile eğer bir askerimiz 6 aylık askerse terhis olacak. Eğer devam etmek isterse 6 ay daha devam edebilecek.

20 yaşını dolduran her erkek vatandaşı bedelli askerlik yapabilir. Erteleme yaşlarını geçirmemek kaydıyla herkes başvurusunu yapabilir.

TSK’nın bir planlaması ve ihtiyacı olacaktır. Eğer üstünden bir talep olursa bedelli için o zaman bir kura çekimi olacaktır. Ama dediğimiz gibi artık yaş sınırı yok 20 yaşını dolduran bedelli askerlikten faydalanabilecek.

-TAKVİM

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?