Türkiye’nin kardeşlik eli ısıtmaya devam ediyor

Türkiye’nin kardeşlik eli ısıtmaya devam ediyor

İhtiyaç sahibi Suriyelileri yalnız bırakmayan yardım kuruluşları, zor durumdaki savaş mağduru sığınmacılar için bu kış da kampanya hazırladı.

Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan Suriyeliler hayatta kalma mücadelelerine devam ediyor. Mazlum halkın dramına 7 yıldır sessiz kalmayan Türk halkı, gerek Suriye’de gerekse ülkenin birçok bölgesinde yaşayan savaş mağdurlarına yardımlarını, Türk Kızılayı ve AFAD’ın yanında STK’lar aracılığıyla ulaştırıyor.

Başta İHH İnsani Yardım Vakfı, Sadakataşı Derneği, ve Anadolu Platformu olmak üzere ülkemizdeki birçok dernek ve vakıf, kışın zor günler geçiren Suriyeli sığınmacıların yaşam koşullarını bir nebze de olsa iyileştirmek için çalışma başlattı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Osman Atalay, yaşadıkları bölgeleri terk eden Suriyelilerin zor şartlarda yaşam mücadelesi vermeye devam ettiğini anlatan Atalay, şöyle konuştu:

“Sınırın hemen karşısında ülkemize yakın bölgelerdeki kamplarda 700 bine yakın insan barınıyor. Yaklaşan kışla yaşam koşulları daha da ağırlaşıyor. Bu kamplarda yaşayan insanların gıda ve barınma ihtiyaçları tamamen yardım kuruluşları tarafından karşılanıyor. İhtiyaçları da her geçen gün artıyor. Suriyeli kardeşlerimizi bu kış unutmayalım çünkü kış en çok sığınmacıları ve evsizleri üşütür.”

Atalay, yardımları özellikle Suriye topraklarında bulunan çadır ve konteyner kentler ile ülkenin iç kesimlerindeki şehirlerde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı planladıklarını dile getirdi.

“Onlar üşürse içimiz yanar”
Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal da geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu yıl da çetin kış koşullarında ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla “Onlar üşürse içimiz yanar” sloganıyla kampanya başlattıklarını anımsattı.

Temin edilecek olan yardımları Türkiye’nin yanı sıra Suriye, Filistin, Lübnan ve Balkan ülkelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını aktaran Özdal, “Bu çalışma kapsamında çetin kış koşulları altında yaşayan kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Mültecilerin, barınmadan gıdaya, sağlık ve eğitim sorunlarından psikolojik yardımlara kadar çok sayıda acil ihtiyaçları var. Kış yardımları kampanyası kapsamında acil ihtiyaç malzemeleri olarak battaniye, atkı, bere, eldiven takımı, kazak, mont, çorap, ayakkabı, içlik ve yakacak olarak belirlendi.” dedi.

“Soğuk üşütür, iyilik ısıtır”
Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de çetin kış günlerinde ihtiyaç sahiplerini ısıtabilmek için İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla “Soğuk üşütür, iyilik ısıtır” adı altında şefkat paketi hazırladıkları aktardı.

Aldemir, hayırsever kişinin 135 lira bağışta bulunarak mont, bot, pantolon ve kazak ile kışlık battaniyeden oluşan bu paketin Suriyeli bir çocuğa ulaşmasını sağlayabileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?