FATİH SULTAN MEHMET HASTANESİNDE ŞİDDET ; ANCAK HASTA VE HASTA YAKINLARI BU HASTANEDEN ŞİKAYETÇİ ……

FATİH SULTAN MEHMET HASTANESİNDE ŞİDDET ; ANCAK HASTA VE HASTA YAKINLARI BU HASTANEDEN ŞİKAYETÇİ ……

 

9 yıllık hekim Dr. Burcu Azapoğlu Kaymak, acil nöbeti sırasında hayatını kurtarmak için ter döktüğü bir hastanın oğlunun saldırısına uğradı. Yediği yumrukla yüz kemikleri kırılan, kaşı açılan Dr. Kaymak, “O yumruk benim onurumu, beni kanlar içinde yerde gören asistanların da şevkini kırdı” dedi

Fatih Sultan Mehmet Araştırma ve Eğitim Hastanesi Acil Kliniği’ndeki nöbeti sırasında bir hasta yakınının yumrukladığı 33 yaşındaki, 9 yıllık hekim Burcu Azapoğlu Kaymak’ın yüz kemikleri kırıldı, kaşı açıldı. Tıp fakültesine başladığı ilk gün babasının kalbinin durduğu ve müdahaleyle yaşama döndürüldüğünü anlatan Dr. Burcu Azapoğlu Kaymak, “Ben daha o gün acil tıp uzmanlığını tercih ettim. Bir hasta yakını olarak acile başvurulduğunda neler beklendiğini hep anladım” dedi

Acil Servisteki nöbetinde saat 21.30 sıralarında hasta muayene ederken, kırmızı alandan (çok acil hastaların bakıldığı) gelen seslere bakmak için çıktığını belirten Dr. Kaymak yaşadıklarını şöyle anlattı: “Hastaya müdahale ederken kırmızı alandaki bir başka hastanın yakınının hemşireye ‘Geri zekalı’ diye bağırdığını duydum. Yanlarına gittim, neden bağırdıklarını sordum. Hastanın damar yolu açılırken kolunun acıdığını söylediler. Damar yolunun etrafında kan, morluk ya da birkaç giriş izi yoktu. Aslında damar yolu ambulansta açılmış, hemşiremiz sadece kan almış. Yakınları ‘Burada muayene ve tedavi olmak istemiyoruz’ dedi. Gidebileceklerini ama tedavi ret formunu imzalamaları gerektiğini söyledim. İmzalamak istemediler ve bağırmaya devam ettiler. Bir erkek yüzüme yumruk attı. Hastanın oğluymuş. Benden tedavi bekleyen hastalarımın ve eğitim verdiğim asistanlarımın yanında bir yumruk darbesiyle yere serildim. . Biz savunmasızız ve şiddete maruz kalarak çalışmak istemiyoruz. Saldırgan hastaneye silahla da girebilirdi. Buna hiçbir engel yok. dedi.

VATANDAŞDAN GELEN TEPKİ ; BASIN TARAFINDAN POMPALANAN  DOKTOR MAĞDURİYETİ  ART NİYETLER DOĞRUYOR,  MASUM VATANDAŞLAR MAĞDUR EDİLİYOR….

     Ancak hasta ve Hasta yakınları , bu hastanede çalışan acil doktorların uslup ve davranış hataları ile hasta ve hasta yakınları tahrik ediliyor , Doktor azlığıdan mı nedir ? günah keçisi hasta ve hasta yakınları olarak  görüyor, bu konu sağlık çalışanları tarafından kötüye kullanılabiliyor. Sağlık bakanlığı tarafından Sağlık Çalışanlarına ücretisiz avukat veriliyor. 

Fakat Hasta ve Hasta Yakınları hukuk tarafında yalnız kalarak mağdur ediliyor, Aslında bir nevi aba altında sopa gösteriliyor .

”devlet hastanelerine gelmeyin,  sesinizi çıkarmayın , Doktor sana ne derse , ne yaparsa yapsın  doktor her daim haklı ” konunu asıl özeti bu ..

VATANDAŞ  FATİH SULTAN MEHMET HASTANESİNDEKİ ACİL DOKTORLARINDAN ŞİKAYETÇİ.

HALKTAN GELEN TEPKİLERDEN BİRİ DE;

DEVLETİMİZ DOKTORLARA O KADAR KANUNİ HAK SAĞLADI Ki , DOKTORLARA YÜKSEK SESLE BAGIRMAK BİLE ŞUAN HAPİS CEZASI İLE SONUÇLANIYOR.

DOKTORLAR BUNU ORGANİZE OLUP HASTA VE HASTA YAKININI  SUCLU POZİSYONUNA SOKUP BUNU LEHLERİNE KULLANIYOR.

BU KANUNLAR SAĞLIK PERSONELİNİ KORUMAK İÇİN ÇIKTI.

ANCAK  VATANDAŞ İÇİN HİÇ (HASTA VE HASTA YAKINI İÇİN ) HİÇ BİR  KORUYUCU KANUN YOK..BAZI KANUNLAR VE HAKLAR SAĞLANMALI ,  YOK SA BU DURUM DAHADA VAHİM SONUÇLAR DOĞURUR  Kİ  ,VATANDAŞ BU DURUMDAN MAĞDUR.

FATİH  SULTAN MEHMET HASTANESİ ACİLLERİNDE,  HASTA VE HASTA YAKINI MEMNUİYET ANKETİ TARAFSIZ KURUMLARCA YAPILMALI 

BU HASTANEDE  MEMNUNİYET SIKINTISI  VAR…

 Fatih sultan Mehmet hastanesine  yolu düşen hasta ve hasta yakınları ile görüşmelerimizde; Hepimizin mutlaka bu hastaneye yolu düşmüştür.

Ancak bu hastane çok yoğun olması  , doktorları ve hasta ve hasta yakınlarını geriyor .

Doktorlar organize bir şekilde hastalaradan şikayetçi oluyor…

Bu konuda memnuniyet derecesi inanılmaz derecede düşük .

Acil doktorları  hasta ve hasta yakınlarına  çokta iyi davranmıyor..

Sonuçta kabul edilmeyecek her iki taraftan da şiddet eylemleri ortaya çıkıyor.. 

Ancak burada yapılan şiddet eylemi basında ” doktor’a şiddet ” haberleri taraflı yapıldığı için konu irdelenmeden tek taraflı yargılama oluyor.

Her gelen hastaya,  Doktor şiddet eylimli olarak baktığı için ve hastanın normal sorduğu  soruyada tahammül edemeyip tavır ve üslubunu bozması. istenmeyen eylemleri ortaya çıkarıyor.

Burada doktorların ajitasyon yapması yerine, bu şiddetin kökü neresi buna bakılmalı ve sağlık bakanlığı tarafından çözüm sunmalı . Sonuçta kimse hastanelere severek  gitmiyor,

Doktor ve Sağlık Memurunun Kamu oyu yaparak DOKTORA Şiddet  kavramının araştırmaları sonucunda ortaya çıkan vahim bir sonuç.

 • Sağlık çalışanının uğradığı şiddetin nedenlerinden, Sağlık personelinin hastaya uygunsuz davranması, rencide edici sözler söylemesi,  Sağlık personelinin hastaya hoş olmayan tavırlar sergilemesi sonucu bu şiddet açığa çıkmıştır diye sorulmuş ,  cevap:  200 öğretmenden 114  Evet %57 , Hayır diyen öğretmen sayısı 86 ve %43 olarak bulunmuştur.

 

 • Görsel ve yazılı medyada sıklıkla yayınlanan sağlıkta şiddet haberlerinin bu alanda çalışanlara yönelik şiddeti körüklediği sorulmuş.  CEVAP:  200 Öğretmenden 182 kişi Evet demiş %91 , Hayır diyenler ise 18 kişi %9 çıkmıştır.

 

                Acile gelen hasta ve hasta yakınları ile bir anket yapılsa inanılmaz derece memnuniyet olmadığı görülecektir.

Tabi halktan gelen tepki basında devamlı doktora şiddet  haberleri artık halka inandırıcı gelmiyor bunun altında yatan  farklı bir durum var .

Basın tek taraflı doktora ses veriyor,  günah keçisi hasta ve hasta yakını olarak görülüyor.

Hastaya  şikayet merci iyi çalışmıyor, 184 hasta şikayetlerini  baskılıyor.

konu derin şu an hastanelerde doktor şikayetleri baskılanıyor…

 ŞİDDET ASLA ÇÖZÜM DEĞİL ….

ANCAK HEP Mİ? HASTA VE HASTA YAKINI SUÇLU DİYEN, VATANDAŞ. FATİH SULTAN MEHMET  HASTANESİNDEN  HİZMET ALMIŞ HASTA VE HASTA YAKINLARI BU DURUMDAN  ŞİKAYETÇİ ,

SESİMİZİ NE DEVLET NEDE SAĞLIK BAKANLIĞI GÖRMEZLİKTEN GELİYOR VE DUYMUYORLAR ŞİKAYETLERİN ÜSTÜ KAPATILIYOR..

DOKTORLARIN  USLÜP HATALARI VAR.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI HASTA VE HASTA YAKINANA KARŞI ORGANİZE HAREKET EDEREK ,  HASTANIN BİR BAŞ KALDIRIŞINDA   TOPLU HASTAYA DAVA AÇIYORLAR.

ORADA OLMAYANLAR BİLE ŞAHİT OLARAK HASTA VE HASTA YAKININI MAĞDUR EDİYOR…

SADECE DOKTORLARI MAĞDURİYETİNİ ÇIKARAN BASINA TEPKİ GÖSTEREN HASTA VE HASTA YAKINLARI  BASIN TARAFINDAN HASTA VE HASTA YAKINLARININ  MAĞDURİYETİ , HAKARETE MARUZ KALINDIKLARI,  DOKTOR ŞİDDETLERİ  GÖSTERRMİYORLAR VE GÖRÜŞLERİ DAHİ ALINMIYOR. HASTA VE HASTA YAKINI ADAM YERİNE KONMUYOR. HASTA VE HASTA YAKINLARINA DEVLET VE BASIN TARAFINDAN YARGISIZ İNFAZ VAR…

HALK TEPKİLİ  BU İŞİN İÇİNDE HASTA VE HASTA YAKINI İLEDE RÖPORTAJ YAPILMALI .

ŞİDDET TABİKİ ÇÖZÜM DEĞİL…..

AMA ULAŞTIĞIMIZ , HASTA VE HASTA YAKINLARI İLE GÖRÜŞMEMİZDE MADOLYONUN İÇ YÜZÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARIN DEDİĞİ GİBİ HEP HASTA VE HASTA YAKINI SUÇLU DEĞİL. GERÇEKTE ARAŞTIRILMIYOR HASTA VE HASTA YAKINI DİREK SUÇLANIYOR .  

FATİH SULTAN MEHMET HASTANESİNDEN GELEN HASTA VE HASTA YAKINLARINDAN GELEN ŞİKAYET 

Bilge Y  : Eşim ile acil olarak Fsm  hastane gittik 40 dk yakın bekledik  eşime ayakta duramıyorum  acil doktora sorarmısın dedik.

eşim fotosenli kapı kendiliğinden açıldı doktora,  eşim rahatsız  yardımcı olur musunuz dediğinde doktor ” Çık Ulan dışarı biz burda oyun mu oynuyoruz.”demesi üzerine eşim doktora  uslubunu bozmayın demesine doktor eşimin üzerine ”ne diyon lan ” diyerek geldi tabi eşimi hastane dışına iterek çıkarırken hasta yakınları tepki gösterdi dışarda eşimi darp etmek istediler  tabi kameralarda tepkitli olması ile biz şikayet ettik.

Ancak olay yargıya çok farkı  şekilde ona yakın doktorun bizden şikayetçi olması ve bizim yaptığım şikayetimizinde  takipsizlik verilmesi ile dava bizim aleyhimize döndü. kamera kayıtları bilir kişi tarafından taraflı incelenmesine itiraz ettik dava devam ediyor” artık devlet hastanesine gitmiyoruz bunu başardı devletimiz..  savcılarda ve hakimler tarafından doktorlar memur olması ve basında doktor mağdur  gösterildiği için direk  lehine karar veriyor . gelen her hasta şiddet eyilim mi? peki hep hasta şikayet ederken ceza alıyor ise doktorun hastaya yaptığı şiddet ve hakaret neden kapatılıyor . artık  devletin kurumlarına güvenmiyorum diyerek sitem etti.

Mustada S : evet  okudum ancak buar da  tek taraflı   bir adalet var , genelede  doktorların  ve sağlık personellerinin sıkıştıkların da yaptığı klasik  şikayetleridir . İyi bakın hep doktor mağdur olarak gösteriliyor . Benimde başıma 3 yıl önce geldi ,  Fsm hastanesine   de acile gittim . çocuğum küçük bir kaza geçirmişti  bayan acil doktoru  sert bir şeklide bir şey yok   ”bu kadar tantana ne diyerek çocuğumu azarladı ”çocuk korkudan daha çok şiddetlenince ne yapıyorsun bu şekilde davranır mı? insan dememe  doktor tepki gösterdi. Güvenlik geldi  bir anda suçlu çıkıyorduk

(Ş.V)

Canan H.:Fatih Sultan Mehmet Sancaktepe ek hizmet binasında çalışmakta olan doktor F*** F**’dan şikayetçiyim. Çok agresif ve çok kötü davranıyor hastalarına. 25 Ocak günü saat 9:55’te odasına girdik bir soru yönelttik ama bizi odasından kovdu ve bağırdı annem onun hastasıydı ama dinleme zahmeti bile göstermedi. Doktorların daha sakin olup çözüm üretmesi hastalarını sakinleştirmesi gerekirken o çok kaba ters ve sinirli bir adam böyle insanlar doktor olmamalı bence işi bırakmalı kimseye böyle davranmaya hakkı yok. Kendini hastanın yerine koyup daha anlayışlı olması gerekirken böyle davranması normal değil. Böyle doktorlar istemiyoruz. Zaten hasta olduğumuz için iyileşmek için gidiyoruz ama bir de stres yapıyoruz tansiyon artıyor. Kesinlikle Fırat fidanın işten uzaklaştırılması ya da bir psikoloğa gitmesi gerekiyor. Yada gitsin bıraksın mesleği onun yerine iyi birileri gelsin.

(Ş.V)

Erdal  H: Dr. E** D** K** adındaki doktor acildeki hastamıza sıramız gelmesine rağmen (hastamız yüksek tansiyon problemi yaşarken) ‘Hastanıza bakmıyorum gidin başkası baksın. Hasta seçme hakkım var istediğime bakarım istediğime bakmam’ dedi ve yardımcı olmadı.  doktorlar hastaları bilinçli tahrik ediyor.

(Ş.V)

Erol  S :   FSM Hastanesi Sancaktepe ek binası Şehit İlhan Varank Hastanesi’ de babam için bugün sabah saat 9:40’a randevu almıştık. Saat 10:30 da muayene sırası ancak geldi fakat doktor önce hastane çalışanının bir yakınını aldı, sonra randevusuz bir hasta aldı. Nedenini sorduğumuzda bir de fırça yedik. Bu arada babam 75 yaşında.
İç hastalıkları doktoru: G**S***

(Ş.V)

Pınar K:   27 Mayıs 2018 pazar akşamı saat 19 civarı Sancaktepe EAH acil servisi Doktoru O**A***’ya muayene oldum. Kendisinin kaba tavırları, hastayla sert konuşması kendimi ifade etmeme izin vermemesi muayene esnasında bile alaycı tavırlarına maruz kaldım. Doktor muayene esnasında başka bir hastanın dosyasına bana uygulanacağı tedaviyi yazdı, doktora yanlış dosyaya yazdığını biz söyledik, sinirli bir tavırla kendi dosyanı masada bul dedi. Serum tedavisi uygulandı dosyam da 500ml yazıldı müşahede bölümünde yanlış serum olan 100 ml verildi, yanlış serum veren R***G*** isimli personele bu durum şikayet edeceğimi söyledim edebiliyorsan et dedi. Başta yanlışlık yapıldığını bilmediğim için bu konuyla ilgili doktorla tekrar konuşmak istedim, hemen beni tersleyerek ‘ben doktorum sana açıklama yapmak zorunda değilim, benimle bu şekilde konuşamazsın bana bunları soramazsın dedi.

(Ş.V)

 Fatma Ş:  FSM Tıp Merkezi – Madenler hakkında şikayetçiyim. Dün geceden beri istifra etmeme rağmen muayene bile etmeden, test yapmadan ilaç yazdı. Şimdi başka hastaneye geldim, zehirlenme ihtimaline karşı tüm tetkikleri yapıyorlar. Dün dışarıda yemek yediğimi bile söyledim. Doktora beni muayene bile etmeden ilaç yazdığını da söyledim, siz benim mesleğimi sorgulayamazsınız diye bir sürü azarladı. İşe gidemediğim halde rapor da vermedi. Evet mesleğiniz yapmazsanız sorgularım sorgulayacağım da. Gerçek bir doktor hastasını muayene eder.

(Ş.V)

Mihrican  K: Yukarı Dudullu Mahallesi Alemdağ Caddesi no:812 Ümraniye/İstanbul’da Bulunan Dudullu Aile Sağlığı Merkezi’ne kızımı suçiçeği hastalığı sebebiyle götürdüm. Orada bulunan A*** ismindeki doktor bu hastalığı daha önce geçirmediğini söyleyerek kızımın yanına yanaşmadı ve bağırarak kaba bir şekilde konuştu, Kızım ve benimle doktorun bu tutumu nedeniyle ağlamaya başladı kızım bu şekil kötü bir muamele gördüğümüz için şikayetçi oldum . ancak 182 konuyu kapatmış.

(Ş.V)

 Ramzan B:   Valla herkesin bir Hastane macerası vardır , Konu belli  hastaya karşı  emsal teşkil etsin diye organize haraket eder.

doktor dan şikayetçi olduğunuzda başınıza bela aldınız demektir ,Gidin bakın adliyelere sağlık personelleri bilhassa  hastaya karşı korunuyor  gibi bunun bilinç de olan doktor hasta ve hasta yakınında nasıl şikayetçi olacağını biliyor ve organize mükkemel işliyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda bir adım atmalı sesli kamera sistemi getirilmeli ayrı olarak doktorların şikayetlerinde doktor tanık dinlenmesi adaletli değil o sıra içinde bulunan hasta ve hasta yakınlarında tanık edilmeli ama süreç içinde anlık ifadeler alınmalı bu konuda bu sefer hasta ve hasta yakını mağdur oluyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. acil doktorlar problemli Allahım iki sefer eşim için gittim gitmez olsaydım.
  şikayet ettik kendimizi zor kurtardık…,
  sağlık bakanlığı bakmıyor.

 2. yaw doktoru tanıyorum. şimdi hatırladım kadın ağrasif hastaya şiddet eğilimli bakıyor…
  e tabi sen ne yaptın görki ….

 3. fatih sultan mehmet hastanesine acile düşmanı düşürmesin doktorları çok kötü tavır takınıyor bunlar devlet buna el atmalı

 4. fatih sultan mehmet hastanesi acilde çalışan doktorların hepsi organize bir şeklide hastalara şiddet eğilimi olarak görüyor ve hakaret bile ediyorlar sonra toplu bir şekilde organize hastadan şikayetçi oluyor

 5. Geçen sene ağustos ayında ağır vücut iltihabı ile malesef ki bu hastanenin aciline gittim. Ve bu dayak yedim mağdurum diyen doktor tarafından muayene edildim. Hastaneden çıktığım da allahım sen bana nasıl bir sabır verdin de bu kadına bir şey yapmadım diyebildim. Bu kadın 1
  %99.9 hasta ve hasta yakınını tahrik ettiği için dayak yemiştir. Aksini düşünmüyorum. Doktor işini layığı ile yaparsa, ve hasta yakınlarını tahrik etmezse bu tarz olaylar biter. Başka türlü vatandaş mağdur doktor haklı geçin bu işleri.

 6. çok iyi ilkez vatandaşın sesini yansıttan bir gazete bende bu hastaneye yolum düştü orada bir doktor bu adamı nasıl doktor yapmışlar bilmiyorrum ama adam sokak ağzı ile hitap ediyor. Adamı tahrik etti eşim durdur kafa göz dalacaktım. Sağlık bakanlığında sa fetöcüler var millete bu şekil davranarak halkı hükümete karşı düşman etmek galiba bunlar kritomu.
  Sağlık bakanlığı incelemeli. Ama sağlık bakablığıda. İncelenmeli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?