Son dakika: Memura iki zam birden geliyor

Son dakika: Memura iki zam birden geliyor

Son dakika! Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesi memurlara önümüzdeki ay enflasyon zammı hakkı da getirecek. Haziran enflasyonu sıfır dahi çıksa memurlar önümüzdeki ay yüzde 2.39 enflasyon zammı alacak. Memurların önümüzdeki ay yüzde 3.5 oranında da toplu sözleşme zammı da bulunuyor. Memurlar altı aylık enflasyonun yüzde 4’ün üzerinde çıkması halinde, aradaki fark kadar ek zam alıyor

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 3.5 zam alacak devlet memuru ve emeklilerin gözü, yılın 5 ayındaki enflasyonun ardından, enflasyon farkı için haziran rakamlarına çevrildi.

İlk 5 ayda yılın ilk yarısı için maaşlara yapılan yüzde 4’lük zam oranı aşılırken, bu durum yüzde 2.39’luk enflasyon farkını ortaya çıkardı. Haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile enflasyondan kaynaklı ortaya çıkan yüzde 2.39’luk fark maaşlara yansıtılacak.

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,62, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,15 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,10 artış gerçekleşmişti. İlk beş aylık artış ise yüzde 6.39 olarak kaydedildi.

Memurlar altı aylık enflasyonun yüzde 4’ün üzerinde çıkması halinde, aradaki fark kadar ek zam alacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

TRCep Urfa Haberleri