DİĞER Yarı robot işçiler çalışmaya başladı

DİĞER Yarı robot işçiler çalışmaya başladı

Günümüzde şirketler işçi güvenliği ve sağlığına büyük önem veriyor. Özellikle dünya çapında marka olan firmalar, çalışanlarının yükünü hafifletecek ve verimliliği üst düzeye çıkaracak adımlar atıyor. Bunun için de mevcut teknolojiden sonuna kadar faydalanıyorlar.

Otomotiv sektörünün önde gelen isimlerden Ford, bu yönde attığı adımlarla ön plana çıkıyor. ABD’li şirket son olarak, fabrikalarında çalışan işçilerinde oluşan kronik sağlık sorunlarının önüne geçmek için robotik dış iskelet yatırımı yapıyor. EksoVest ismi verilen bu iskelet, çalışana giydiriliyor ve yükü hafifletiyor.

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere EksoVest, boyna ve kollara binen yükü azaltıyor. Bu sayede kas ağrıları ve fıtık gibi sağlık sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Zira normal bir çalışanın yaptığı hareket sayısı günde 4 bin 600’ü, yılda ise 1 milyonu buluyor. Bu nedenle destekleyici bir robot, çalışanın yükünü büyük ölçüde hafifleterek sağlık sorunları olmasının önüne geçiyor.

Ford’un desteklediği EksoVest iskeletler, 7 kilograma kadar ağırlık kaldırmaya destek oluyor. Destek iskeletleri şimdilik şirketin ABD fabrikasında test ediliyor ve ilerleyen dönemde diğer fabrikalarda da kullanılması planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?