2. el otoda KDV sorunu çözüldü.

2. el otoda KDV sorunu çözüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, ÖTV ve KDV indiriminin bugün itibariyle 30 Haziran tarihine kadar uzatılmasının ardından otomotiv sektörüne diğer müjdeyi 2’nci el otomobil satışlarında yaşanan KDV uyuşmazlığı konusunu çözdüklerini söyleyerek verdi. Albayrak “Bundan sonra araçlar hangi KDV oranıyla alınıyorsa, aynı KDV oranıyla satış yapılacak” dedi.

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) her yıl düzenlediği Otomotiv Kongresi’nin 9’uncusu İstanbul’da gerçekleştirildi. “Otomotiv Perakendeciliğinde Dijital Dünya” temasıyla düzenlenen kongreye Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ile birlikte otomotiv sektörünün önde gelen yerli ve yabancı yöneticileri katıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, ÖTV ve KDV indiriminin bugün itibariyle 30 Haziran tarihine kadar uzatılmasının ardından otomotiv sektörüne diğer müjdeyi 2’nci el otomobil satışlarındaki KDV uyuşmazlığı konusunu çözdüklerini söyleyerek verdi. Albayrak “OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu KDV konusunda uyuşmazlık yaşandığını dile getirmişti. Bundan sonra araçlar hangi KDV oranıyla alınıyorsa, aynı KDV oranıyla satış yapılacak. Biz sektörün bu sorununu çözdük, imzaları tamamladık ve Külliyeye gönderdik. Bugün (dün) itibariyle imzadan da çıkarak KDV uyuşmazlığını sona erdirdik ve çözüme kavuşturmuş olduk” dedi.

ALTYAPI TAMAMLANDI

Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin özellikle 1 Nisan’dan sonra her geçen gün daha güçlü ve emin adımlarla yoluna devam edeceğini belirterek, Türkiye’nin dört buçuk yıla yakın seçim olmayan bir döneme girdiğini ve söz konusu dönemde çok önemli adımlar atacağını söyledi. Kademeli bir şekilde gerçekleştirilecek kısa, orta ve uzun vadeli yapısal değişim ve dönüşüm reformlarının altyapısını tamamlandıklarını dile getiren Albayrak, sermaye piyasaları, bankacılık piyasası ve reel sektörle ilgili destek teşvik altyapı mekanizmalarının yanı sıra çalışmalarında vergi ayağının çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

VERGİLER OPTİMİZE OLACAK

Albayrak, vergileri arttırıarak değil optimize ederek, verenin de alanın da karşılıklı mutlu olacağı bir ekosistemle ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vergi Konseyi ekibimiz, yılbaşından itibaren çok yoğun bir çalışma sürecini başlattı. Zannediyorum nisan, mayıs gibi ana çerçeve bitecek. Paydaşlarla konsolide ettikten sonra bu yılın ortası gibi köklü bir vergi reformu dönüşümü ile birlikte, özellikle Türkiye’deki reel sektörün, sadece Türkiye içi değil küresel ekosistemde rekabet edebilecek bir vergi mimarisiyle… Türkiye’deki firmalar, Türkiye’ye gelip Türkiye üzerinden yatırım yaparak ekonomik anlamda pastasını büyütmeye çalışan firmalar için de cazip olacak bir mimari ile inşallah bu yıl çok önemli bir vergi mimarisinde adım atacağız.”

EKONOMİ 1 YILDA BÜYÜK SINAV VERDİ

BAKAN Albayrak, Türkiye olarak çok tarihi bir dönemden geçildiğini de belirterek “Sadece Türkiye değil dünya olarak özellikle Türkiye ekonomisi de son 1 yıldır çok büyük bir sınav verdi. Bu duruma 24 Haziran 2018 süreci sonrası başlayan yeni cumhurbaşkanlığı sistemiyle güçlü bir refleks gösterebildik. İşin algı tarafını çok iyi yöneterek özellikle 5-6 aylık süreçte çok önemli bir sınav verdik. Güven endeksi artmaya devam ediyor. Tüm bu süreç içerisinde piyasadaki olumlu süreç ve ekonomimizdeki en ağır noktada etkisi olan enflasyonda önemli bir şekilde mücadele ortaya koyduk. Enflasyonla top yekün mücadele kapsamında çok önemli adıllar attık. Bugün geldiğimiz noktada bir çok ekonomist yerli ve yabancı yatırımcının beklentisinin aksine çok daha güçlü bir şekilde normalleşme sürecine girdik” şeklinde konuştu.

2. el otoda KDV sorunu çözüldü

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu KDV uyumsuzluğuyla ilgili açıklamasında, “Kurumsal kullanılmış araç ticaretinin önündeki büyük engellerden biri olan KDV oranı hususunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın yaptığı çalışma ile ticari araçların üzerindeki sorun çözülmüştür. Bunun KDV oranı ile çıkış yapılabilme sorunu çözülmesini bekliyorduk, bugün bu müjdeyi de aldık” dedi.
OYDER’DEN YERLİ OTOYA TAM DESTEK

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Cumhurbaşkanlığı himayesinde geliştirilen yerli otomobil projesinin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, “Bu bağlamda otomotiv yetkili satıcıları derneği ve Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış otomotiv perakendecileri olarak, üzerimize düşecek bütün görevleri bugünden üstlenmeye talip olduğumuzu, hazır olduğumuzu ve gereken her desteği vereceğimizi ifade ediyoruz. Yeni otomotiv teknolojileri ve Avrupa Birliği regülasyonları ile de uyumlu bir vergi sistemini oluşturmak için OYDER olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.
Şahsuvaroğlu stabil bir iç pazar satış adetleri ile, 10 yıllık bir vergi sistemi ilamı yapılması durumunda coğrafi olarak çok stratejik bir konumda olan ülkemizin, yabancı yatırımcı çekmesinin önünü açabileceğini de belirterek “ Böyle bir düzenlemenin ülkemizin 2023 ve sonrası hedefleri ile çok uyumlu olacağına, büyüyen ve kalkınan Türkiye’nin yapı taşlarından biri olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

KONUT MARTTA TOPARLANIYOR

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilya sektörü, beyaz eşya ve otomotivde ticari araçlardaki indirimin devamı noktasında adım attıklarını belirterek, “Konutta da mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor” dedi. Albayrak, faizlerin yüzde 1,28’lere geldiğini belirterek, mayıs gibi yüzde 1’in altını, yüzde 0,98’i görünce sektördeki sürecin daha da hızlanacağını ifade etti.

Konut sektöründeki sürecin diğer sektörlere yansıdığına dikkati çeken Albayrak, yan sektörlerin, iç piyasa ve iç talebinin de inşaat sektöründeki hızlanmayı güçlü bir şekilde takip edeceğini vurguladı.

-HÜRRİYET

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?