Murat Yacel
Murat Yacel
murat@atasehirdenhaber.com
Ataşehirde Kim Gider ? Kim Kalır ?
 • 1
 • 316
 • 03 Ocak 2019 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Ataşehirde seçim kazanmak hiç de kolay değil ; çok boyutlu faktör ve hesapların devreye gireceği kıran kırana bir seçim olacağı belli.

Zira ilçedeki iki büyük siyasi parti olanca güçlerini ortaya koyuyorlar bu kez.

Daha önceki iki seçimde aday profili bakımından iddiasını tam olarak sergilemekte zorlanan Ak Parti.

Bu kez sahaya olabilecek en kuvvetli aday İSMAİL ERDEM ile  çıkıyor .

Son yerel yerel seçimi 20 bin oy farkla kazana Chp ise adayını açıklamadı.

Ancak sürpriz yapması beklenmiyor. Zira Chp de BATTAL İLGEZDİ görevden alındıktan sonra öne çıkmış başka isim yok.

İsmail Erdem Karşısında ; Chp içinde  düşük profiller topluluğu kaynıyor ve çok..

Ataşehirin ilk yerel seçimini, 2009 da 3000 oyla kazanan Chp 2014 de aradaki farkı 20 binli rakamlara çıkardı.

O günkü konjektür de bu sonuçlar Chp açısından oldukça büyük başarı hatta sürpriz di;

Ancak Chp  genel seçimlerde aynı başarıyı yakalayamadı. Dahası Chp ‘li belediye başkanı BATTAL  İlgezdi yolsuzluktan açığa alınması,

Ataşehirin merkez dışında kalan mahallerinin yeteri kadar hizmet alamama , tapu ve imar şikayetlerinin her geçen gün artması CHP ‘nin elini iyice zayıflatacağa benziyor.

Daha önce ki iki seçimde ; seçim sonuçlarına bakıldığında ( düşük ) profilde kalan adayları tercih eden ak parti ise bu kez İSMAİL ERDEM gibi başarısını kanıtlamış belediyecilikte marka olmuş .

Sancaktepe’ yi de kendisi ile beraber markalaştırmış güçlü bir profil ile yola çıkıyor. İsmail  ERDEM Ataşehir’e yabancı olmayan , yıllarca Ataşehirde ikamet eden Ataşehir ilçe olmadan önce Kadıköy de siyaset yapmış aktif ve sevilen bir isim.

Milli görüş tabanından yetişmiş refah partisinden itibaren ilçe başkanlığı yapmış Ataşehirdeki hemen her mahalleyi sokak sokak bilen; İlçenin başta imar ve tapu gibi kronik sorunlarına hakim bir isim olduğu kesin. İsmail Erdemin’in  Ataşehirdeki gücü azımsanmayacak kadar fazla…

PEKİ SEÇİMİ KİM ALIR..
Hemen söyleyelim ; yukardaki özetlemeye göre kimse alamaz .

Zira Ataşehir de yerel ve genel seçim sonuçları sabit değil . Yani Ataşehir göründüğü veya algılandığı gibi ideolojik hareket eden bir seçmen yapısına sahip değil.

Ataşehirli ödüllendirmeyi de , cezalandırmayı da iyi biliyor.

Bunu uzun uzun anlatmaya gerek yok son 10 senede yapılan seçimlerin sonuçlarını iyi -kötü analiz etmek yeterli…
Chp’nin gücünü aldığı batı ve doğu Ataşehir gibi oy depoları olmakla beraber.

Ak parti’ ninde Yeni Çamlıca ,Kayışdağı, Ferhatpaşa ,Örnek, Yeni sahra , mahalleleri gibi geniş kitleleri harekete geçirebildiği bölgeleri var.

Zaten seçimin sonucunu değiştirecek seçmen kitleside bu mahallerde.

Yeniçamlıca , Yenisahra ve bu bölgelerdeki yakın mahallerdeki tapu ve imar benzeri sorunları çözebileceğini ispat edebilen.  vaad demiyorum ….

Seçmeni bu konudaki ispatına ikna eden aday bu bölgelerde sandığa 1-0 önde gider.

Yine aynı mahallelerde park vb. projelerini ortaya koyan aday şansını 2 ye katlar.

Chp’li Ataşehir belediyesinin sadece çöpünü toplayıp yolunu süpürerek hizmet vermekle yetindiği geri kalan hizmetleri ihmal ederek kentsel refahtan mahrum bıraktığı bu mahallerin sorunlarını iyi ele alan ; çözümünü ortaya koymayı başaran aday  Ataşehir belediye başkanlığı şimdiden hayırlı olsun denilebilir.

Ancak lafla değil şimdiden başlayacak icraatla…

Zira Chp 10 yıldır yapmadığını bugün nasıl yapacak ?? bunu şimdiden ortaya koymayı nasıl başaracak.

Ak parti bunca kenar mahalle dururken E5 in kenarında , Kozyatağı’nın dibinde rezidans ve iş merkezlerinin ortasında kalan HAL arazisini yani kendi kitlesinden ; hizmetten mahrum kalmış bölgelerden uzak bir alanı park ve sosyal donatı alanı olarak planlamışken bunu nasıl başaracak.

Burada şunu ifade etmek zorundayız maalesef Ataşehirde siyaset erbabı işini doğru yapmıyor. Kayışdağı, Küçükbakkalköy , İçerenköy ve İnönü mahallerinin tam ortasında çevre mahallerle birlikte ele alındığında % 50 seçmene hitap edebilecek .

Yeşil alan olmaya müsait gümrük ve iett arazisi varken, hal arazisine park yapmak hangi akla hizmet eder anlayabilmek mümkün değil.

Elbette bu örnekleri lokale yayarak çoğaltmak mümkün.

Ancak onun için daha önümüzde zaman var.

Ataşehirde seçimi ideoloji ,isim veya mikro milliyetçilik değil hizmet kazanacaktır ve kazanmaya mecburdur.

30 katlı rezidansların yanında gecekondu mahallesi olarak kalan Barboros sakinlerinin sırf bizim adamımız diye bir isme oy vereceklerini. tapu sorunları ile boğuşan Yeniçamlıca halkının sadece ideolojik sebeplerden oy vereceğini ; Bir tarafından gümrük duvarları diğer tarafta Darülaceze’nin kaleyi andıran duvarlarının arasında sıkışıp kalmış Kayışdağı seçmeninin sadece falanca memleketli diye oy kullanacağını zannedenler varsa  ki inşallah olmaz .  şimdiden geçmiş olsun..

ATAŞEHİRDE SEÇİM KAZANMAK ZOR İŞ.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. ATAŞEHİR gazetesinin Ataşehir’den haberler haberini okudum ve şaşırdım,?Hala arsaları ellerinden alınmak için,bir mahkeme kararı ile kök tapuya dönüştürülen üç mahallenin mülk sahibi insanları bu mahalli seçimde CHP.Belediyesine hala oy vereceklerse ? Arsalar,apartman ve evleri ellerinden alındığında hiç ağlamasınlar.Allah rızası için bir düşünelim 1972 yılında oralar boş ve ulaşım bile yokken hasbelkader Arsalar aldık,Üsküdar Belediyesi ,Ümraniye Belediyesi,ve en son ATAŞEHİR Belediyesi(Sn.Battal ilgezdi yönetiminde ilken TAPU’larımızı aldık İMAR çıkacak diye beklerken Vergimizide ödemeye devam ettik .Ben 2017 de vergimi bizzat ödeyip harita müdürlüğüne çıkıp İMAR konusunu sorduğumda ilgili bir muhterem kişi benim Tapum olmadığını,Mahkeme kararı ile hisseli KÖK tapuya dönüldüğünü beyanla cevap verdiğinde;Bu mahkeme açıldığında arsa sahibi bizlere neden haber verilmedi dediğimde (Sen bizim muhatabımız değilsin diye cevaplayınca )o halde benden niçin vergi alıyorsunuz dedim ? Şimdi ben sizlerden rica ediyorum Arsa sahibi olarak bizi muhatap kabul etmeyen bu CHP’li ATAŞEHİR Belediyesini’de sizler MUHATAP kabul etmeyiniz,Lütfen kendinizi ve malınızı(G.Menku’ünüzü) korumak ve kurtarmak adına Bld.seçiminde sizlerde OY vermeyiniz, ben zaten İstanbul’da ATAŞEHİR’de olmadığım için veremeyeceğim.,Bari sizler pişman olmayınız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM