Ramazan ayında neler yenmeli? Canan Karatay’dan Ramazan ayına özel beslenme önerileri!

Ramazan ayında neler yenmeli? Canan Karatay’dan Ramazan ayına özel beslenme önerileri!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayına özel beslenme önerilerinde bulundu. İftar ve sahurlarda nelerden uzak durulmalı neler tüketilmeli gerektiğini açıklayan Karatay, ezberleri bozacak önerilere de imza attı.

Uzun süreli açlık ve susuzluk yaşamamak için Karatay, sahurda özellikle sıvı gıdaların tüketilmesinin artırılmasının altını çizdi.

GÜNLÜK SU İHTİYACI KARŞILANMALI

Ayrıca halsizlik ve baş ağrısına neden olabilecek karbonhidratlı besinler konusunda da uyaran Karatay, İftar sonrası sahura kadar günlük su ihtiyacı olan 2,5 litrenin tamamlanmasının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.

Karatay ayrıca Ramazana günler kala vücudun oruç tutmaya hazır olması gerektiğini bunun içinde öğün sayısının azaltılmasını tavsiye etti.

MEYVE TÜKETMEYİ İHMAL ETMEYİN

Oruç süresindeki baş ağrısının nedenin açlık değil susuzluk olduğu söyleyen Karatay, ara öğün olarak mutlaka meyve tüketilerek vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

‘KAHVE VE ZEYTİNYAĞI TÜKETİN’

Karatay, ayrıca İbn-i Sina’nın “İki öğün sağlıklıdır, üçüncü öğün hastalıktır” sözünü hatırlatarak mide sorunlarının yaşanmaması ve bağırsakların rahatlatılması için iftarda kahve ve zeytin yağı tüketilmesini önerdi.

SAHUR İÇİN EN İDEAL BESİN…

Oruç açarken gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğini, sahurda ise tuzlu yiyeceklerin kesinlikle olmaması gerektiğini belirtti. Karatay orucun insan sağlığı için faydaları bir dönem olduğunu özellikle sindirim yollarını temizlenmesine ve vücudun dinlemesini sağladığını vurguladı.

Bu yüzden iftarlarda çok fazla besin yükleyerek şok etkisine neden olup sağlığın bozulmaması tavsiye etti. Karatay sahur için en ideal besinin “Sahurda omlet yenebilir. Yumurta çok önemli ama köy yumurtası olacak” olduğunu söyledi.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN SAĞLIKLI BESİNLER LİSTESİ

MUZ: Bir orta boy
Kalbi koruyan potasyum için kusursuz bir kaynaktır.

AHUDUDU: Bir kap
Sağlıklı hücrelerin ölümüne karşı koyar, kalp sağlığına destek olur, obeziteye karşı etkilidir

-TAKVİM

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?