Bedelli askerlikte son dakika değişiklik! Bakan Akar açıkladı.

Bedelli askerlikte son dakika değişiklik! Bakan Akar açıkladı.

Bedelli askerlik ile ilgili son dakika açıklaması geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemine yönelik bedelli askerlik ile ilgili detayları paylaştı. Bedelli askerlik ile ilgili yapılan açıklamalara göre, ihtiyaçtan fazla bedelli askerlik talebi olması durumunda kura çekileceği belirtildi.. Lise mezunu bedelli askerlik yapacak vatandaşlar 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilerek karar verilecek. Belirlenen bedelli askerlik adayları toplamda 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacağı açıklandı.

BEDELLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?

Sistemde en önemli husus şunlar: Yükümlü kaynağımız var. 700 bin gencimiz her sene askerlik yaşına geliyor. Bunlar bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli olacak. İhtiyaçtan fazla bedelli askerlik talebi olursa kura çekilecek. Bunların kurallarını belirledik. Bu sistem böyle devam edecek. Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek. Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı 5 ay kıtalarda görev yapacak. 6 ay bittikten sonra “kalmak ister misiniz” diye soracağız. İstekli olanlar 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak. Bu süre yine komutanları değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek. Yedek astsubaylığa ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak.

Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma, bunu yedek astsubay olarak istihdam ediyoruz. 2 ay temel askerlik eğitimi alacak. Bu süre içinde harçlık alacak. 10 ay süreyle maaş alacak. 12 ayı tamamladığında terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirmeler uygunsa astsubaylığa geçebilecek. Yedek subaylar ise lisans ve üstü 2 ay temel eğitim alacak, 10 ay kıta görevi yapacak. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler.

Burada esnek modelle geçişler var. Uzman erbaşlar gerekli kriterleri yerine getirince astsubay olabilecek. Önümüzdeki nisan ayı gibi gerçekleşecek.

BEDELLİ ASKERLİK KAÇ AY OLACAK? ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik 1 aylık eğitimin ardından verilecek ücretle birlikte teskere alınabilecek. Bedelli askerlikte ödenmesi gereken ücretle ilgili ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. İşte bedelli askerlik ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı açıklamaların detayları…

-GÜNEŞ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

TRCep Urfa Haberleri