ÖSYM takvimi: ALES ne zaman açıklanacak? 2019 ALES sınav sonuçları nasıl öğrenilir?.

ÖSYM takvimi: ALES ne zaman açıklanacak? 2019 ALES sınav sonuçları nasıl öğrenilir?.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonrasında sonuçlar için bekleyiş başladı. Sınavdan aldığı puanı merakla bekleyen adaylar, ÖSYM’den gelecek müjdeli habere gözlerini çevirdi. ÖSYM yaptığı açıklamayla ALES’in ne zaman açıklanacağını duyurdu. Peki ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konu ile ilgili merak edilenler…

ALES/1 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin yayınladığı sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 2019 ALES sonuçları 30 Mayıs’ta açıklanacak.

Adaylar 30 Mayıs’tan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden T.C. Kimlik numarası ve şifresi ile sonuçlarını görüntüleyebilecekler.

ALES TARİHLERİ

2019 ALES/2

Başvuru tarihi: 9 – 17 Temmuz 2019

Geç başvuru tarihi: 31 Temmuz 2019

Sınav tarihi: 22 Eylül 2019

Sınav sonuç tarihi: 17 Ekim 2019

2019 ALES/3

Başvuru tarihi: 17 – 25 Eylül 2019

Geç başvuru tarihi: 8 Ekim 2019

Sınav tarihi: 17 Kasım 2019

Sınav sonuç tarihi: 12 Aralık 2019

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES puan türleri ve test ağırlıkları

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

-TAKVİM

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?