Ve Doğu Kudüs Filistin’in başkenti

Ve Doğu Kudüs Filistin’in başkenti

 

Kudüs’e göz diken ABD ile İsrail’e en büyük cevap İstanbul’dan verildi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı, “Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’ni tanıdığımızı ilan ediyoruz” bildirisini yayınladı. Erdoğan, “Bu tarihi zirve ile bir kez daha Kudüs’ün sahipsiz olmadığını tüm dünyaya gösterdiğimize inanıyorum” dedi.

Dönem Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla İstanbul’da bir araya gelen İslam devletlerinin temsilcileri tarihi bir karara imza attı. İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı’nda Doğu Kudüs Filistin Devleti’nin başkenti ilan edildi. İslam ülkeleri, İsrail’in işgali altındaki kentin Filistin’in başkenti olarak tanınması için dünyadaki tüm ülkelere de çağrıda bulundu. Tarihi bildirinin açıklandığı zirvede net mesajlar veren Erdoğan, İsrail’i terör devleti olarak niteleyerek, “İslam ülkeleri olarak, başkenti Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin Devleti talebinden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Zirveye 56 üye ülkeden 23’ü lider düzeyinde olmak üzere 48 temsilci katıldı.

ABD’NİN KARARININ KARŞILIĞI YOK

ABD’nin skandal kararının kabul edilemez olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu tarihi zirve ile bir kez daha Kudüs’ün sahipsiz olmadığını, karar sahipleri başta olmak üzere tüm dünyaya gösterdiğimize inanıyorum. Amerika’nın artık İsrail-Filistin arasında arabuluculuk yapması diye bir şey söz konusu olamaz. Bu süreç artık bitmiştir. Trump’ın ilan ettiği bu kararın bizim indimizde kıymeti harbiyesi yoktur. İİT’nin bugünkü zirvesi, Amerikan yönetiminin attığı provokatif adımın vahametini göstermesi açısından tarihi bir mesajdır. Hatada ısrar etmenin kimseye faydası yoktur. Amerikan makamlarının bu yanlıştan bir an önce dönmelerini bekliyoruz.”

DİK DURUŞUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Kudüs ziyareti çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Buradan bir kez daha ifade ediyorum ki, Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra’nın içinde bulunduğu Harem-i Şerif, 144 dönüm alanıyla ebediyete kadar Müslümanlara ait kalacaktır. Harem-i Şerif’i hedef alan ve giderek artan adeta ırkçı bir kampanyaya dönüşen yerleşimci saldırılarına karşı buranın hamiliğini üstlenen Ürdün Kralı 2. Abdullah kardeşimizle iş birliği içinde dik duruşumuzu da sürdüreceğiz.”

 

KURT, KUZUYA BİLE BUNU YAPAMAZ

Teşkilat üyesi ülkelere Filistin haritası da gösteren Erdoğan, şunları söyledi: “Sene 1947, Birleşmiş Milletler Paylaşım Planı. Bu paylaşım planında Filistin ciddi manada bir küçülme yaşıyor, İsrail ise büyüyor. Sene 1949-67 arasına bakıyoruz, Filistin ciddi manada küçülüyor, İsrail ise büyümeye devam ediyor. Ve geliyoruz bugüne, işte buyurun şu anda bakınız 1947’de İsrail ne ise, şimdi de Filistin ne yazık ki aynı duruma getirildi. Böyle bir taksimi inanın kurt-kuzu mücadelesinde, kurt bile yapmaz”

ABD’nin kararını reddediyoruz!

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nden sonra açıklanan sonuç bildirgesinde, Doğu Kudüs Filistin’in başkenti ilan edildi. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü, İşgalci İsrail’in sözde başkenti olarak tanıyan tek taraflı kararı en güçlü şekilde reddedildi ve kınandı. Kudüs-ü Şerif’in yasal statüsünü değiştirmeyi amaçlayan sözkonusu tehlikeli beyanın hükümsüz ve meşruiyetten uzak olduğu vurgulandı.

SONUÇLARDAN ABD SORUMLU

Bildiride, “ABD Yönetimi’ni bu yasadışı beyanın geri çekilmemesinden doğacak tüm sonuçlardan bütünüyle sorumlu tutulduğu kaydedilmiştir” denildi. Söz konusu beyanın ABD Yönetimi’nin barış destekçisi rolünden çekilmesi olarak değerlendirildiği ve bunun tüm paydaşlar tarafından da anlaşıldığı belirtildi. Ayrıca, bu beyanın ilanı ve işgalci güç İsrail’in 1967’de işgal ettiği, merkezinde Kudüs-ü Şerif bulunan Filistin topraklarında sürdürdüğü sömürgecilik, yerleştirme, apartheid ve etnik temizlik siyasetinin teşvik edilmesi olarak görüldüğü kaydedildi. Doğu Kudüs, Filistin Devleti’nin başkenti olarak ilan edildi ve bütün devletler Filistin Devleti’ni ve Doğu Kudüs’ün onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet edildi.

İki devletli çözüm temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’ne dayanan, uluslararası tanınmış referans hükümlerle ve 2005’te Mekke-i Mükerreme’de yapılan Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı’da stratejik bir tercih olarak kabul edilen 2002 Arap Barış Girişimi’yle uyumlu adil ve kapsamlı bir barışa bağlılık teyit edildi.

FİLİSTİN’E ÖNCELİK VERMELİ

BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçememesi halinde, İİT üyesi ülkelerin bu ağır ihlali BM Genel Kurulu’nun 377A sayılı “Barış için Birleşme” kararı çerçevesinde BM Genel Kurulu’na götürmeye hazır olduğu teyit edildi. Bildiride ayrıca ekonomiye de vurgu yapılarak, “İslam Kalkınma Bankası’ndan Filistin projelerine öncelik vererek ve bu doğrultuda özel ve esnek mekanizmalar ve usuller geliştirerek ‘Kalkınma için İslami Dayanışma Fonu’ aracılığıyla Kudüs-ü Şerif ve diğer işgal altındaki topraklarda ekonomik ve sosyal kalkınma çabalarına destek olması talep edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

AİLE FOTOĞRAFINDA BİR HRİSTİYAN

İstanbul’daki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen İİT Olağanüstü Zirvesi kapsamında aile fotoğrafı çektirildi. 23 lider düzeyinde 48 ülkeden temsilcinin katıldığı zirvenin en dikkat çekeni Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan aile fotoğrafı öncesinde ile Maduro selamlaştı.

MURAT ALAN / İSTANBUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?