Türkiye’nin Cox’s Bazar’daki sahra hastanesinde ilk bebek doğdu

Türkiye’nin Cox’s Bazar’daki sahra hastanesinde ilk bebek doğdu

Sağlık Bakanlığının, uğradıkları zulüm nedeniyle topraklarını terk ederek Bangladeş’e geçen ve Cox’s Bazar bölgesine sığınan Arakanlı Müslümanlar için kurduğu sahra hastanesinde ilk Arakanlı bebek dünyaya geldi.

Arakan’da ordu ve Budist milliyetçilerin zulmünden kaçarak Bangladeş’e sığınan Amene Begüm, 19 Şubat’ta akşam saatlerinde doğum için hastaneye başvurdu.

Sabaha karşı 01.00 civarında doğum yapan Begüm, 2 kilo 900 gram ağırlığında ve 48 santim boyunda bir erkek bebek dünyaya getirdi.

“Muhammed Alperen” adı verilen bebek ve annesi bir süre müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

Muhammed bebek, Sağlık Bakanlığı bünyesinde AFAD tarafından koordine edilen hastanede dünyaya gelen ilk bebek oldu.

Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliğinin resmi Twitter hesabından, bebeğin fotoğrafları paylaşılarak, “Cox’s Bazar’daki sahra hastanemizde doğan ilk Rohingya bebeğe Muhammed Alperen adı verildi. Canla başla çalışan sağlık personelimizi ve Muhammed Alperen bebeğin ailesini tebrik ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“Bu hastane umut kapısı”
Arakanlı Müslümanlar, zorlu yolları aşarak canlarını kurtarmak için Bangladeş’e kaçıyor ve fiziki imkanları oldukça kötü kamplarda yaşamak zorunda kalıyor. Kamplardaki hijyen ve gıda yetersizliği özellikle hamile kadınlar, küçük çocuklar ve yaşlılar için ciddi sağlık tehdidi oluşturuyor.

Türkiye, TİKA, Kızılay, AFAD ve İHH başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla Arakanlı Müslümanlara elini uzatıyor. Sahra hastanesi, Türkiye’nin diğer insani yardımları gibi Arakanlı Müslümanlar için bir umut kapısı durumunda.

Hastanenin Başhekimi Cemaleddin Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cox’s Bazar’daki kampların yetersizliğine işaret ederek, “Kamplardaki insanlar çok mağdur. Özellikle gebelerin çoğu hiç doktora gitmemiş. Bu kişiler, demir, vitamin veya folikasit kullanmamış.” dedi.

Türkiye’nin kurduğu sahra hastanesinin faaliyete geçmesinin ardından hastalara ilaç desteği sağlandığını kaydeden Muhammed, “Hastalar çok rahatlıkla muayene olabiliyorlar. Buraya umut kapısı olarak bakıyorlar. Çok dua ediyorlar, özellikle Recep Tayyip Erdoğan’a.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?