TÜKETİCİ MAĞDUR ETTİLER. VERGİ KAÇIRDILAR…

TÜKETİCİ MAĞDUR ETTİLER. VERGİ KAÇIRDILAR…

Son Yıllarda  Firmalar internet üzerinden çok ciddi satışlar yapılırken, devletin  denetimi olmaması mı? yoksa ağır cezaların olmaması mı  bilinmez .

Çok ciddi  Satışların yanında  bunu fırsatta çeviren fırsatçılar ciddi rakamalarda vergi kaçırmanın yanında ,  satın alınan ürünlerin; Tüketiciye yanıltıcı görsellerle  dolandırıldığını Çokça duymaktayız….

Tüketici kanunları her ne kadar tüketiciyi korusada yapılan tüketicinin bu tuzaklara daha sık düşmesine neden olan.Her önüne gelen internet üzerinden satış yapmaması   ve sıkı kanun ve yaptırımların gerektiğini bir daha önemli hala getirdi…

Yapılan bu satışların  küçük meblağılarda  Tüketiciye fatura kesilmediği ortaya çıkarken devlet nezdinde zarar uğratıldığı da aşikardır. 

Yine ürünlerin  kim yada kimler tarafından satıldığı ve ürünün  standartlara  göre üretildiğinin   Ticaret Bakanlığı tarafından  titizlikle kontrol edilme , gerektiği ve ağır yaptırım ve cezalarla sağlamlaştırılmalı ki tüketici mağdur edilmemelidir.

Bağımsız araştırma şirketleri tarafından yapılan anket sonucu; Tüketici’nin en çok küçük rakamlar üzerinden mağdur ediliğini tespit edilmiş olup tüketici bu tür şeylerde  ”küçük rakamlar ” diyerek sineye çektiklerini bildirselerde  satın alınan ürünlerde  fatura  ve garanti belgesi gibi hiç bir resmi faturanın olmadığı alınan ürünlerin  özellikle kapalı kutular içinde geldiği”  Tüketici’nin almak istediğinde ” ise ürünün ödemesi sonrası açabileceğini söyleyen bir kurgu sonucu binlerce tüketici mağduriyetin başlayarak zarar uğrattıkları  ortaya çıktı . gibi bu tür firmalar kanun tanımazlığı ilede milyonlarca vurgun soncu  ortadan kayboldukları bilinmektedir.

 

Tabi  konuda  Su Medya Gazete İmtiyaz Sahibi Nejmettin YILDIRIM’da  aynı mağduriyette kandırıldığını ve gelen ürünün yanıltıcı ve faturasız geldiğini anlatırken .

Mağdur olan  YILDIRIM şunları  Söyledi ..

Satın alacağımız ürünü  internet  mağazası üzerinde önce ürünü incelemdim.

 

 

 

  ürün hakkın bilgi almak için  whtasapp üzerinden  ürün hakkında bilgi aldım  adresimi verdim ürün bana kapalı  bir poşet ile ürün kapıda ödemeli  kargo geldi ile geldi .

Kargocuya  bu ürünü görmem gerektiğini söyledim ancak Ürünün ödemesi yapıldıktan sonra açabileceğimi söyledi.

Ödeme yapmadan ilk fark ettiğim faturasıdır.  Kurallara göre Fatura kargo’nun üzerinde olmalı değil mi? Kargo şirketide burada bu kurallara uymamıştı. 

Faturayı sordum; ” Fatura’nın içinde olabileceğini ”söyledi . ödemeyi yaparak ürünü açtım. ürün mağazada satınlan ürün ile hiç bir alakası olmadığı  gibi ürünün kalite kontrolü yapılmadan çıkmış olmalı ki her yerinde dikiş problemleri vardı .. ve faturada çıkmamıştı. Tabi kargocu elinde  ödeme sonra elinde bomba varmış gibi  hızlıca uzaklaştı..

 

Ürünü aldığım  firma olan Caymaz  Tekstil’e ait Modagonca adlı internet  mağazasının  0538 704 97 97  numaralı iletişim adresinden sadece whatsapp üzerinden   iletişim kurabildiğiniz yeri aradım .

 

 

 

 

 

 

    

Firma yetkilileri  sadece değişim yapabileceklerini söylediler.Kendilerine ürünün yanıltıcı bir ürün olduğumu bildirdim ve defaden faturalarımı sorudum son olarak kargo şirketi olan BYEXPRESSKARGO 444 61 63  aradım.

Tükeci olarak satın aldığım kişinin yanıltıcı ürün sattığını ve faturalarında  gönderilmediğini söylesemde yardımcı olamadılar.

Kargo şirketinin o firmaya kargoları daha rahat göndermesi adına  hanımefendinin telefonu verselerde telefonlarına dahi bakmadıkları gibi caymaz teksitil adlı firma ile ortakmış  gibi hareket ederek .

Satın aldığım firma hakkında hiç bir bilgi  vermediler..

Yetkililere soruyorum ; Kargo şirketi  kargosunu taşıdığı kişinin ne sattığını bilmez mi ?

kargoların üzerinde faturaların ibrazı olması lazım değil mi?

Kanun dışı bir ürün taşımanın yolu açık olmaz mı ?

Firmayı araştırmalarım sonucunda;  Firma’nın Caymaz Tekstil  Güngören -İstanbulda bir adres çıktı telefonları kapalı güven vermeyen bir firma  olduğu ortaya çıktı.

İnternet üzerinde binlerce  tüketici mağdur edilmiş ve  faturaları kesilmemiş devletten milyonlarca vurgun yapılmış.

Firmayı avukatım vasıtası ile araştırmam  sonrası gerekli bir prosedürleri gerçekleştirerek Gelir İdaresi başkanlığına ve Ticaret bakanlığına şikayet ettik . sonraki süreç ise mağdur sıfatı ile avukatım vasıtası ile pazartesi suç duyurusunda bulunacağız.

Elimizide bu firma adına  mağdurların edilen binlerce tüketicinin bilgi ve belgeleri var .

alanen açık olarakta mağdur tüketicilerin yazıları var .

İnternette  şikayetleri olduğu gibi bir çok mağdurada ulaştık .iddalarına göre fatura kesildiğini söyleselerde hiç bir tüketiciden  adına kesilmiş fatura gelmediği bilgisini aldık.

Evet ürün Ürün  küçük ,Ancak vurgun  binlerce mağdurla birlikte büyük olabilir.

Bizde Devletimizin incelemesi adına harekette geçtik  ve Avukatımıza  işlemler yapabilmesi adına yetkiler verdik.

Burada söyleyeceklerim ; Bilmediğiniz yerden ürün satın almayınız .

E -ticaret  kanunlarına  ve tüketici haklarına riayet gösteren tanınmış yerler dışından hiç bir yerden ürün satın almayın.

Ticaret bakanlığı bu gibi merdiven altı  firmaları takibe almalı ve çok sıkı denetimlerden geçirmeleri  duruma daha vahim senaryo eklersek.

Terör örgütlerine bu tür yerlerd  faaliyet göstererek  terör örgütlerine parasal destek. vererek hem tüketici üzerinden hemde devleti zarar uğratarak menfaat elde edebilir.

Çok dikkat etmeliyiz düşmanı dışarda aradığımız gibi içerde de faaliyet gösterebilir….

Tüketici küçük meblağıdır uğraşmaka istemiyor demesin mutlaka hakkını arasın ve gerekli yetkili mercilere şikayette bulunsun …

Bu sözleri dedikçe dolandırıcı firmalar çoğalıyor  ve artık çekilmez hale geliyor…

Artık günümüz internet satın alama mecburiyetleri doğmuştur. devletinde bu şartlara göre kendince sıkı önlemler almalı yok milli servet istemediğimiz  bu menfaat çete ve örgütlere’de bir açık kapıları kapatmalıyız…

Konu  benim için  Para’nın dışında bir hal aldı.

Ancak başkaları mağdur olmasın devletimizden vergi kaçırılmasın  diyerek .

Su medya olarak  tüm haber  kanallarımız ive TGDY Başkanımız Kenan AKÇAHANOĞLU ile yine İHA yetkilileri görüşmemiz sonucu  bu haber sosyal sorumluluk  olarak destekleyeceklerini söylediler  dedi…

 

Haber : Orhan ORAN

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?