Son dakika… Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki hamile çocuk skandalıyla ilgili açıklama

Son dakika… Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki hamile çocuk skandalıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan hastanede hamile çocuk skandalına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Hata ve ihmal kimdeyse ortaya çıkarılacak. Suç işlenmişse gerekli ceza verilecek.” dedi. Bakan Demircan olayla ilgili olarak çok üzüldüğünü ifade etti.

“RAPOR GELDİĞİNDE KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ”
Habertürk TV’ye göre, müfettiş görevlendirildiğini söyleyen Bakan Demircan, “Rapor geldiğinde kamuoyu ile paylaşacağız, kimin ihmali varsa bu ortaya çıkarılacak” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte yaşı 18’in altında 38’i ise 15 yaşından küçük olmak üzere 115 çocuğun hamile olarak geldiği tespit edilmişti. Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre skandal, hastanede görev yapan sosyal hizmet uzmanı Ş.İ.N.’nin, geriye dönük yaptığı incelemede 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıkmıştı.

 

Başsavcılıktan 115 mağdure ile ilgili açıklama

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran bir bölümü Suriye vatandaşı 115 küçük yaştaki hamile kişinin savcılığa bildirilmemesiyle ilgili Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi. Başsavcılık, olayla ilgili iki personel hakkında 2 ayrı soruşturma yürütüldüğünü belirtti.
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran bir bölümü Suriye vatandaşı 115 küçük yaştaki hamile kişinin savcılığa bildirilmemesiyle ilgili açıklama yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA

“17 Ocak 2018 tarihinde çeşitli Basın ve Yayın Organlarında çıkan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde 1 Ocak 2017 – 25 Mayıs 2017 tarihleri arasında çocuk yaşta gebelik ve doğum vakalarının ilgili makamlara bildirilmediğine yönelik haberlere ilişkin Adli süreçle ilgili aşağıdaki huşuların belirtilmesine gerek duyulmuştur.

Söz konusu olayın Cumhuriyet Başsavcılığımıza 3 Ekim 2017 tarihinde intikal etmesi üzerine derhal soruşturmaya başlanılmıştır.

Olaya ilişkin TCK Madde 279 kapsamındaki “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” eyleminden dolayı hastanede görevli iki personel hakkında soruşturma yürütülmektedir.

Ayrıca çocuk yaşta gebelik ve doğum vakaları iddialarına ilişkin TCK Madde 103. uyarınca “Çocuğun cinsel istismarı” suçu kapsamında ayrı bir soruşturma yürütülmektedir.

Çocuğun cinsel istismarı suçunu işleyenlerin tespitine yönelik olarak yapılan çalışmalar çerçevesinde mağdurların tümü ifadeye çağrılmıştır.

Gerek kamu görevlisinin suçu bildirmeme suçu, gerek ise çocuğun cinsel istismarı suçlarıyla ilgili soruşturmalar devam etmektedir.

Bu soruşturmalarla ilgili bir Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı”

.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

TRCep Urfa Haberleri