Hastanede sıra tartışmasında  Hastaya 7 bin TL para cezası , Adalet Bu konuda yanlış mı  karar veriyor? diyen Halk isyanda…

Hastanede sıra tartışmasında Hastaya 7 bin TL para cezası , Adalet Bu konuda yanlış mı karar veriyor? diyen Halk isyanda…

Hastanede tartıştığı görevliye haraket ettiği iddiasıyla yargılanan oyuncu S.M. ile babası O.M. hakkında karar verildi. Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık O.M.´yi “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sanık S.M. de aynı suçtan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, S.M. hakkındaki cezayı ertelemedi. Mahkeme, S.M.´yi 7 bin TL adli para cezasına çarptırdı.

 

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde sıra nedeniyle tartıştığı hastane görevlisi 36 yaşındaki E.G.’ye hakaret ettikleri iddia edilen 40 yaşındaki oyuncu S.M. ile babası 63 yaşındaki O.M. adliyelik oldu. Duruşmada S.M. ile  baba O.M. kimseye hakaret etmediklerini savundu. Davayı karara bağlayan mahkeme, baba O.M.´yi “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı  hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı, cezayı da erteledi. Ancak S.M.,  aynı suçtan 7 bin TL adli para cezasına çarptırıldı.

 

Bakırköy 28. Asliye Ceza Mahkemesi´nde görülen duruşmada savunmasını yapan tutuksuz sanık S.M.  olay tarihinde hasta olan babasını hastaneye götürdüğünü belirterek, “Sırada beklerken önümüze başkası geçince, oradaki görevli ile tartıştık. Ancak kendisine hakaret etmedim.  O da bana karşı `Yürü git, yapmıyorum´ gibi laflar söyledi. Ben de `Yapmak zorundasın!´ dedim. Başka hakaretvari sözler söylemedim. Beraatimi talep ediyorum” dedi. 

BABA: BENİ DAHA DA HASTA HALE GETİRDİLER

Baba O.M. de olay günü rahatsız olduğu için kızıyla hastaneye gittiklerini belirterek,  “Ben kalp krizi geçirdim ve stent takıldı. Biz kontrol için hastaneye geldik. Elimizdeki sonuçlara bakıldığında prostat kanseri olabileceğimi ve tekrar kan ve idrar tahlili vermemi istediler. Bende Alzheimer başlangıcı ve prostat kanseri olduğum da sonuçlardan beli oldu. Kalp doktorum bana antidepresan ilacı verdi. Tüm bu rahatsızlıklarımdan dolayı ayakta durmakta zorluk çekiyordum. Ben oturdum ve kızım sıra almak için gitti. Ben kızımın sesini duyarak yanına gittim, bağırarak ‘Ne yapıyorsunuz kıza, işinizi yapın, utanmıyor musunuz 40 yıldır devlet memuruyum böyle bir şey görmedim. Hastayım 65 yaşındayım. Siz nasıl insanlarsınız?’ dedim. Şikayetçinin yanındaki şef olduğunu belirten adam bana ‘Dayı yürü git elimizden  bir kaza çıkmasın’ dedi ve güvenliği çağırdı. Güvenlik gelen kadar adam bana hakaret etmeye devam etti. Bu gerginlik ve hakaretler sonucunda fenalaşmaya başladım. Bu sırada güvenlik kalbime bastırarak tartakladı. Beni daha da hasta hale getirdiler.  Tansiyonum yükseldi. Ben bir odada  dinlenirken kızım gidip işlemlerimizi yaptırdı ve hastaneden  ayrıldık. Bize bunları yaşatan şahıslardan şikayetçiyim.  Biz oradaki görevliye hakaret etmedik. Bu konudaki suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

“DAYINIZA MI GÜVENİYORSUNUZ?”

Hastane personeli müşteki E.G. de sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek olay gününü şöyle anlattı:

“Biz  üç kişi yan yana çalışıyoruz. Ben ortadaki bilgisayarda çalışırım. Diğer arkadaşım da B.S.´dir. S.M., B.S. Bey´in sırasındaymış. Kan alınan tüpler cihaza verilir ancak  o anda cihazda bir problem çıkmış. B.S. de makinaya bakmaya gitti.  Ben de sıradaki  hastayı  alıyordum. S.M. Hanım birden bağırmaya başladı; `Sırada ben vardım, diyerek hakaret etti. Hem bağırıyor, hem de cama  vuruyordu. Ben de neden bağırdığını sordum. Birden ortalık  karıştı. O sırada B.S. gelerek olaya müdahale etti. S.M. Hanım o esnada saçımı  tutmaya çalıştı. Ben de kendisini ittim. Hastasının acil olduğunu, sırada kendisinin olduğunu, neden kendisinin alınmadığını bağırıyordu. `Dayınıza mı güveniyorsunuz?´  dedi.” Duruşmada tanık olarak dinlenen B.S. de olay günü sanıkların söylediği hakaretleri duyduğunu söyledi.

BABA HAKKINDAKİ CEZA ERTELENDİ

SANIK S.M. 7 BİN TL ADLİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Sanık S.M. de aynı suçtan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, S.M. hakkında daha önce hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiğinden cezayı ertelemedi.  Mahkeme, sanığa verilen kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezanın suçun işlenmesindeki özelliklere sanığın sosyal ve ekonomik durumunu da dikkate alarak S.M.´yi 7 bin TL adli para cezasına çarptırdı.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı´nca hazırlanan iddianameye göre 26 Aralık 2016 tarihinde  meydana gelen olay şöyle oldu: O.M.  ile kızı S.M., Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi´ne gitti. Hastanenin kan alma biriminde veri giriş elemanı olarak çalışan E.G. başka hastaların işlemlerini yaptığı sırada S.M. sıranın kendilerinde olduğunu ileri sürerek tartışmaya başladı. S.M., E.G.´ye  “Yapacaksın lan, seni buraya dayın mı oturttu,… siz kimsiniz?….” diye konuştu.  Bu sırada araya giren baba O.M. de  E.G.´ye  hakaret etti. E.G.´nin şikayeti üzerine O.M ile S.M. hakkında “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan 1´er yıldan 2´şer yıla kadar hapsi isteniyordu.

sokakta görüşlerini aldığımız halkımızdan gelen tepkiler

hep mi? doktor haklı ,adalet bu konuda yanlış mı? karar veriyor …

Bilge Y  : Eşim ile acil olarak Fsm  hastane gittik 40 dk yakın bekledik  eşime ayakta duramıyorum  acil doktora sorarmısın dedik.

eşim fotosenli kapı kendiliğinden açıldı doktora,  eşim rahatsız  yardımcı olur musunuz dediğinde doktor ” Çık Ulan dışarı biz burda oyun mu oynuyoruz.”demesi üzerine eşim doktora  uslubunu bozmayın demesine doktor eşimin üzerine ”ne diyon lan ” diyerek geldi tabi eşimi hastane dışına iterek çıkarırken hasta yakınları tepki gösterdi dışarda eşimi darp etmek istediler  tabi kameralarda tepitli olması ile biz şikayet ettik .

Ancak olay yargıya çok farkı  şekilde 10 yakın doktorun bizden şikayetçi olması ve bizim yaptığım şikayetimizinde  takipsizlik verilmesi ile dava bizim lehimize döndü  kamera kayıtları bilir kişi tarafından taraflı incelenmesine itiraz ettik dava devam ediyor” artık devlet hastanesine gitmiyoruz bunu başardı devletimiz..  savcılarda ve hakimler tarafından doktorlar direk  lehine karar veriyor . gelen her hasta şiddet eyilim mi? peki hep hasta şikayet ederken ceza alıyor ise doktorun hastaya yaptığı şiddet ve hakaret neden kapatılıyor . artık  devletin kurumlarına güvenmiyorum diyerek sitem etti.

Mustada S : evet  okudum ancak buar da  tek taraflı   bir adalet var , genelede  doktorların  ve sağlık personellerinin sıkıştıkların da yaptığı klasik  şikayetleridir . İyi bakın hep doktor mağdur olarak gösteriliyor . Benimde başıma 3 yıl önce geldi ,  Fsm hastanesine   de acile gittim . çocuğum küçük bir kaza geçirmişti  bayan acil doktoru  sert bir şeklide bir şey yok   ”bu kadar tantana ne diyerek çocuğumu azarladı ”çocuk korkudan daha çok şiddetlenince ne yapıyorsun bu şekilde davranır mı? insan dememe  doktor tepki gösterdi. Güvenlik geldi  bir anda suçlu çıkıyorduk

(Ş.V)

Canan H.:Fatih Sultan Mehmet Sancaktepe ek hizmet binasında çalışmakta olan doktor F*** F**’dan şikayetçiyim. Çok agresif ve çok kötü davranıyor hastalarına. 25 Ocak günü saat 9:55’te odasına girdik bir soru yönelttik ama bizi odasından kovdu ve bağırdı annem onun hastasıydı ama dinleme zahmeti bile göstermedi. Doktorların daha sakin olup çözüm üretmesi hastalarını sakinleştirmesi gerekirken o çok kaba ters ve sinirli bir adam böyle insanlar doktor olmamalı bence işi bırakmalı kimseye böyle davranmaya hakkı yok. Kendini hastanın yerine koyup daha anlayışlı olması gerekirken böyle davranması normal değil. Böyle doktorlar istemiyoruz. Zaten hasta olduğumuz için iyileşmek için gidiyoruz ama bir de stres yapıyoruz tansiyon artıyor. Kesinlikle Fırat fidanın işten uzaklaştırılması ya da bir psikoloğa gitmesi gerekiyor. Yada gitsin bıraksın mesleği onun yerine iyi birileri gelsin.

(Ş.V)

Erdal  H: Dr. E** D** K** adındaki doktor acildeki hastamıza sıramız gelmesine rağmen (hastamız yüksek tansiyon problemi yaşarken) ‘Hastanıza bakmıyorum gidin başkası baksın. Hasta seçme hakkım var istediğime bakarım istediğime bakmam’ dedi ve yardımcı olmadı.  doktorlar hastaları bilinçli tahrik ediyor.

(Ş.V)

Erol  S :   FSM Hastanesi Sancaktepe ek binası Şehit İlhan Varank Hastanesi’ de babam için bugün sabah saat 9:40’a randevu almıştık. Saat 10:30 da muayene sırası ancak geldi fakat doktor önce hastane çalışanının bir yakınını aldı, sonra randevusuz bir hasta aldı. Nedenini sorduğumuzda bir de fırça yedik. Bu arada babam 75 yaşında.
İç hastalıkları doktoru: G**S***

(Ş.V)

Pınar K:   27 Mayıs 2018 pazar akşamı saat 19 civarı Sancaktepe EAH acil servisi Doktoru O**A***’ya muayene oldum. Kendisinin kaba tavırları, hastayla sert konuşması kendimi ifade etmeme izin vermemesi muayene esnasında bile alaycı tavırlarına maruz kaldım. Doktor muayene esnasında başka bir hastanın dosyasına bana uygulanacağı tedaviyi yazdı, doktora yanlış dosyaya yazdığını biz söyledik, sinirli bir tavırla kendi dosyanı masada bul dedi. Serum tedavisi uygulandı dosyam da 500ml yazıldı müşahede bölümünde yanlış serum olan 100 ml verildi, yanlış serum veren R***G*** isimli personele bu durum şikayet edeceğimi söyledim edebiliyorsan et dedi. Başta yanlışlık yapıldığını bilmediğim için bu konuyla ilgili doktorla tekrar konuşmak istedim, hemen beni tersleyerek ‘ben doktorum sana açıklama yapmak zorunda değilim, benimle bu şekilde konuşamazsın bana bunları soramazsın dedi.

(Ş.V)

 Fatma Ş:  FSM Tıp Merkezi – Madenler hakkında şikayetçiyim. Dün geceden beri istifra etmeme rağmen muayene bile etmeden, test yapmadan ilaç yazdı. Şimdi başka hastaneye geldim, zehirlenme ihtimaline karşı tüm tetkikleri yapıyorlar. Dün dışarıda yemek yediğimi bile söyledim. Doktora beni muayene bile etmeden ilaç yazdığını da söyledim, siz benim mesleğimi sorgulayamazsınız diye bir sürü azarladı. İşe gidemediğim halde rapor da vermedi. Evet mesleğiniz yapmazsanız sorgularım sorgulayacağım da. Gerçek bir doktor hastasını muayene eder.

(Ş.V)

Mihrican  K: Yukarı Dudullu Mahallesi Alemdağ Caddesi no:812 Ümraniye/İstanbul’da Bulunan Dudullu Aile Sağlığı Merkezi’ne kızımı suçiçeği hastalığı sebebiyle götürdüm. Orada bulunan A*** ismindeki doktor bu hastalığı daha önce geçirmediğini söyleyerek kızımın yanına yanaşmadı ve bağırarak kaba bir şekilde konuştu, Kızım ve benimle doktorun bu tutumu nedeniyle ağlamaya başladı kızım bu şekil kötü bir muamele gördüğümüz için şikayetçi oldum . ancak 182 konuyu kapatmış.

(Ş.V)

 Ramzan B:   Valla herkesin bir Hastane macerası vardır , Konu belli  hastaya karşı  emsal teşkil etsin diye organize haraket eder.

doktor dan şikayetçi olduğunuzda başınıza bela aldınız demektir ,Gidin bakın adliyelere sağlık personelleri bilhassa  hastaya karşı korunuyor  gibi bunun bilinç de olan doktor hasta ve hasta yakınında nasıl şikayetçi olacağını biliyor ve organize mükkemel işliyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda bir adım atmalı sesli kamera sistemi getirilmeli ayrı olarak doktorların şikayetlerinde doktor tanık dinlenmesi adaletli değil o sıra içinde bulunan hasta ve hasta yakınlarında tanık edilmeli ama süreç içinde anlık ifadeler alınmalı bu konuda bu sefer hasta ve hasta yakını mağdur oluyor.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?