Başarısızlığı perdeleme çabaları-mı?

Başarısızlığı perdeleme çabaları-mı?

23 Haziran seçimlerinde İstanbul’da   % 52 oy kaybına uğrayan Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollağlu  ilginç bir çıkış yaptı.

Seçim sonuçlarındaki yenilgiyi görmek istemeyen Karamollaoğlu sistem değişikliği  çağrısı yaptı.

 Sistem yürümüyor diyen Karamollağlu  ‘’kardeşlik görevimizi yapıyoruz’’ dedi. Oysa Saadet Partisi  103 bin olan oyunu 47 bin’e düşürmüştü.

 Karamollaoğlu bu çıkışı ile Saadet Partisinin seçim yenilgisinin  üzerini kapatmaya çalıştı yorumlarını da beraberinde getirmiş oldu.

 Geçtiğimiz aylarda  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı ve Milli Görüş Lideri merhum Necmeddin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından açılan tahliye davası sonucu Saadet Partisinin genel merkez binası tahliye edilmiş ve Refah Partisi Tarafından genel merkez olarak kullanılmaya başlanmıştı.

Karamollağlu’nun açıklamaları;

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, basın toplantısı düzenledi. 23 Haziran seçimlerini değerlendiren Karamollaoğlu, “Türkiye’nin süratle bir sistem değişikliğine ihtiyacı var. Yeniden ya parlamenter sisteme dönülecek veya başkanlık sistemi devam etse bile parlamento güçlendirilecek” ifadesini kullandı.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında konuştu. 23 Haziran İBB Başkanlık seçimini ve gündemdeki gelişmeleri değerlendiren SP lideri, şu açıklamalarda bulundu;

“Bu sefer kaybeden sadece AK Parti olmadı. Üzülerek ifade ediyorum ama Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisi de oldu. Baskılar, tehditler, şantajlar, iftiralar sökmedi. İlk defa vatandaş ‘hayır’ dedi. Kime? Maalesef Sayın Cumhurbaşkanı’na. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu gerçeği görmeden, bu seçimlerden sonra izleyeceği politikaları düzene sokması mümkün değil. Bu bir kardeşlik vazifesi, herkes bizim bu söylediğimizi söyleyemez.

Bir büyü vardı seçmenin üzerinde, o büyü bozuldu. Artık seçmen, ‘Sayın Cumhurbaşkanı böyle dedi’ diye öyle davranmıyor, uyandı. Büyü bir defa bozuldu mu, artık siz yeni bir büyü yapamazsınız. Artık dikiş tutmaz bu gidiş. İlk yapılması icap eden iş artık bu sistem yürümüyor. Sadece bir kişi karar veriyor.

Denetlenebilirlik yok, şeffaflık da yok, korku imparatorluğundan dolayıdır ki kimse sesini çıkaramıyor. Türkiye’nin süratle bir sistem değişikliğine ihtiyacı var. Yeniden ya parlamenter sisteme dönülecek veya başkanlık sistemi devam etse bile parlamento güçlendirilecek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?