Bakan Kurum yüzüne bakarak söyledi, İmamoğlu salonu terk etti

Ankara’da başlayan Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılış töreninde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul’a temelsiz iddialarla karşı çıkan CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı programda Bakan Kurum, İmamoğlu’nun yüzüne bakarak “Kanal İstanbul’u yapacağız” dedi.

ETRAFINA AKILLI ŞEHİR

Akıllı şehir örneklerinden birini Kanal İstanbul projesinin etrafına kurulacağını belirten Bakan Kurum, “Kanal İstanbul projemizde de akıllı şehir örneklerinden birini kanalımızın iki etrafında kuracağız ve nüfusu 500 bini geçmeyecek bu yeni şehrimizi akıllı mahalle, akıllı şehir ve yatay mimari anlayışına göre inşa edeceğiz. Kanal İstanbul tamamlandığında akıllı binalarıyla, yenilikçi çevre ve alt yapı sistemleriyle, ulaşım teknolojileriyle dünyada uygulanan şehir, ürün ve hizmetlerinin tamamının aynı anda aynı şehirde uygulandığı ilk proje olacak” dedi.

KURUM KONUŞTU, SALON YIKILDI

Bakan Kurum, konuşmasında Kanal İstanbul’u yapacaklarını bir kez daha vurguladı. O sözleri ise salondakilerden alkış aldı. Kameralar da o esnada İBB başkanı İmamoğlu’nu böyle görüntüledi.

TOPLANTIYI TERK ETTİLER

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘özel davetli’ olarak çağırıldıkları Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’ni terk etti. CHP’li başkanlar salondan ayrılma kararını, Bakan Kurum’un ‘Kanal İstanbul’ ile ilgili sunum yapması üzerine aldıklarını belirtti.

Toplantıya CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

‘4 SAYFALIK MEKTUBUMU VERDİM’

Kanal İstanbul’un da elbette konuşulabileceğini vurgulayan İmamoğlu, “Ben defalarca ‘Davet edin gelelim, anlatalım, sunum yapalım sayın cumhurbaşkanım’ diye kendilerinden talepte bulundum.

Bugünün benim için en kıymetli anı, kendilerine bu talebi yenilediğim 4 sayfalık mektubumu vermekti. 4 sayfalık mektubumu verdim. Gördüğüm kadarıyla sayın bakanların konuşması devam ederken sayın cumhurbaşkanının ilgisi benim mektubumdaydı, onu okuyordu.

İçerik şu; son günlerde özellikle bakanların yalan yanlış ifadeleriyle, süreci manipüle etme çabalarını, sayın cumhurbaşkanına yanlış bilgiler aktardıklarını ve İstanbul’la ilgili kendilerine brifing vermek istediğimi ve kendileriyle buluşma arzumu dile getirdim. Ben 16 milyonun belediye başkanıyım ki sayın cumhurbaşkanı da bizim hemşerimiz.

Ben de bu ülkenin en büyük ve en değerli kentinin belediye başkanıyım. Dolayısıyla bu hakkımı talep ediyorum, sayın cumhurbaşkanına bunu yazılı olarak verdim. Vicdanıyla, adaletiyle kendilerinden bu daveti bekliyorum” diye konuştu.

‘BİZİM İÇİN TOPLANTI BİTTİ’

Günlerinin kötü geçtiğini ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin nezaketsiz bir gün hazırladığını ifade eden İmamoğlu, “Bizim için toplantı bitti. Ben şimdi çıkıp ne diyeceğim? Gündem sabahki gündemse, ben çıkıp onlarla polemik yarışına gireceğim ki öyle bir tarzımız yok. Vallahi beni İstanbul’da bekleyen çok işim var.

Her şehirde arkadaşlarımı bekleyen çok kıymetli işleri var. Ankara Büyükşehir Belediye başkanımız şu kapıdan çıkar çıkmaz 100 tane iş çözer, gündemi çok yoğun. Burası bizim sadece beyhude vakit geçirmemize sebep olur, onu istemiyoruz” dedi.

‘CUMHURBAŞKANININ BANA 16 MİLYON BORCU VAR’

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme talebini yineleyen İmamoğlu, “Davet ederlerse ki çok istiyorum. Sayın cumhurbaşkanın her vatandaşımıza, 82 milyonda bir borcu vardır, bana 16 milyon borcu var. Çünkü ben 16 milyonu temsilen kendilerinden randevu talep ediyorum.

Tüm samimiyetimle, tüm vicdanımla, tüm belediyeciliğimle bu daveti istiyorum. Çünkü ben İstanbul’u konuşacağım. Ben her şeye rağmen olumlu cevap bekliyorum” diye konuştu.

‘ORALAR BİZİM BÜTÇELERİMİZLE YÖNETİLİYOR’

İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği’nin davetiyle ilgili yönetilen bir soruya da şu şekilde cevap verdi:

“Bize yapılan davetin inceliği şurada, ‘Sizin katılmanızı çok arzu ediyoruz, mutlaka olmanız bizim için değerli. Çünkü sayın cumhurbaşkanımız ödülü size verecek. Sizin de özellikle bilişimle, akıllı şehirlerle ilgili düşüncelerinizi alacağımız bu sempozyuma katılmanızı istiyoruz’ dediler.

Bu kadar güzel bir davete hepimiz incelik gösterip katılmaya çalıştık; ama 180 derece farklı bir psikolojiyle süreç yönetildi. Bunu söyleyenler Türkiye Belediyeler Birliğinin gerçek ev sahipleridir. Bizim bütçelerimizle oralar yönetiliyor, Fatma Hanıma duyuruyoruz.”

Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in de aralarında bulunduğu CHP’li belediye başkanları, salondan ayrılarak, toplantının öğleden sonraki bölümüne katılmadılar. (DHA)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?