Turizmde asıl artış yılın üçüncü çeyreğinde bekleniyor

Turizmde asıl artış yılın üçüncü çeyreğinde bekleniyor

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Asıl ciddi artışın yılın temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde yaşanmasını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, hem ziyaretçi sayılarında hem de turizm gelirlerinde yaşanan artışların beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini belirterek, “Asıl ciddi artışın temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde yaşanmasını öngörüyoruz. Bizim açımızdan sevindirici olan ülkemize turist gönderen ülkelerin tamamına yakın kısmında artış yaşanması.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin turizm gelirleri yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artarak 11,5 milyar dolara ulaştı. Yılın ilk altı ayındaki yabancı ziyaretçi sayısı da yüzde 30,4’lük rekor artışla 16 milyon kişi oldu.

Bu dönem Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Rusya birinci sırada yer alırken, bu ülkeyi sırasıyla Almanya, İran, Gürcistan ve Bulgaristan izledi. İngiliz turist sayısında en dikkat çekici artış yüzde 45,5 oranıyla haziranda yakalandı.

“Asıl ciddi artışın yılın üçüncü çeyreğinde yaşanmasını öngörüyoruz”

Söz konusu turizm verilerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, yılın ikinci çeyreğinin, turizmin daha da hareketlendiği bir dönem olduğunu belirtti.

Bağlıkaya, bu dönemde hem ziyaretçi sayılarında hem de turizm gelirlerinde yaşanan artışların beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini ifade ederek, “Asıl ciddi artışın temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde yaşanmasını öngörüyoruz. Bizim açımızdan sevindirici olan ülkemize turist gönderen ülkelerin tamamına yakın kısmında artış yaşanması.” diye konuştu.

Turizm gelirlerinde ilk yarıda yaşanan yükselişin sektör açısından oldukça sevindirici bir gelişme olduğuna işaret eden Bağlıkaya, şunları söyledi:

“Gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki yükseliş ve turizm gelirlerinde yaşanan artış, beklentilerimiz dahilinde gerçekleşiyor. Bu da doğru adımlar attığımızın bir göstergesidir. Hedefimiz olan turizm gelirinin artırılması yönündeki çalışmalarımız da meyvelerini vermeye başladı. Yüzde 30’luk gelir artışını daha üst seviyelere çekmek için harcama potansiyeli yüksek pazarlara odaklanmamız gerekiyor. İlk 6 aylık dönemde ana pazarımız olan Avrupa pazarlarından yüzde 40’lar seviyesinde, Güney Amerika’dan yüzde 80’ler ve Çin, Hindistan, Japonya, gibi harcama potansiyeli yüksek olan Asya ve Uzak Doğu ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı yüzde 100’lere varan oranda artışlar kaydedildi.”

Bağlıkaya, Türk turizminin çok hızlı bir toparlanmanın ardından yükseliş trendine girdiğini vurgulayarak, “2017 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 27 artışla 32,4 milyona çıkarken Türkiye’nin turizmden elde ettiği gelir ise 26 milyar doları aşmıştı. 2018 yılında ise büyüme trendi hızlı bir şekilde devam ediyor. 2018 yılının ilk altı aylık döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı, yüzde 30 artışla 16 milyona ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.” dedi.

Yıl geneli verilerine de değinen Bağlıkaya, “2018 yılı sonunda 40 milyon yabancı ziyaretçi sayısını ve toplamda 32 milyar dolar turizm gelir hedefini aşarak tüm zamanların turizm rekorlarını kıracağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: aa

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?