2019 banka güncel yeni konut kredisi faiz oranı ne kadar? 60 -120 ay konut kredisi faiz oranları vade faiz taksit oranı nedir?.

2019 banka güncel yeni konut kredisi faiz oranı ne kadar? 60 -120 ay konut kredisi faiz oranları vade faiz taksit oranı nedir?.

Özellikle geçtiğimiz iki ay boyunca kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını aşağı çeken hamleleri, ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirdi.

Konut alıcısının kredi faizlerine karşı çok duyarlı olduğunu hatırlatan gayrimenkul sektörünün temsilci isimleri, faizlerin en küçük düşüş hareketlerinde bile satış ofislerinin hareketlendiğini belirtiyor. Markalı konutların yanı sıra ikinci elde de benzer bir hareket oluşuyor. Peki 60, 120 ay konut kredisi faiz oranları vade faiz taksit oranı nedir? 2019 banka güncel yeni konut kredisi faiz oranı ne kadar? İşte detaylar.

KONUT KREDİSİ İÇİN FIRSAT ORTAYA ÇIKTI

Konut alıcıları yaklaşık bir yıllık süreçte özel bankalarda yüzde 3’e kadar çıkan konut kredisi faiz oranları nedeniyle ev sahibi olma kararlarını erteledi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın son dönemde attığı adımlarla düşen faiz oranları geçen iki ay boyunca yüzde 1.28 seviyesinden uygulandı. Bu fırsatı gören konut alıcıları ve yatırımcılar erteledikleri alım taleplerini harekete geçirmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son konut satış verisi olan şubat ayı rakamlarına göre, şubat ayı toplam konut satışları içinde ipotekli yanib anka kredili satışların payı yüzde 11.3 olarak gerçekleşti. Yaklaşık bir yıldır dip seviyeyi gören kredili satışların azalması nedeniyle firmaların kendi bünyelerinde yaptığı ‘senetli’ satışlar yoğun ilgi görüyor.Alıcıların bir kısmı ise peşin ödemeli alımları tercih ediyor. Hareketlilik sürüyor

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 019 yılı Mart ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, kredi kullanımında artan oranlara dikkat çekti. Yetgin, “Aralık ayında yüzde 4’e düşen banka kredisi kullanım oranının, Ocak ayında yüzde 10’a, Şubat ayında yüzde 13’e, Mart ayında da yüzde 15’e yükselmesi, faiz oranlarının inmesiyle birlikte banka kredisi kullanımında yılın ilk ayında başlayan hareketliliğin sürdüğünü gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da kredili satışlarda başlayan artışın yavaş yavaş görülmeye başlandığını, seçim sonuçlarının tamamlanması ardından bekleyen tüm taleplerin satış için harekete geçeceğine inandıklarını söyledi. Durbakayım, “Bizler zaten çoğumuz bankaların uyguladığı konut kredisi faizlerine katkı da sunuyoruz. Mesela Teknik Yapı’da bu oran yüzde 0.98 olarak uygulanıyor. Pek çok firmanın kampanyaları var. Maliyetlerimiz en az yüzde 50 seviyesinde artmasına rağmen bunları fiyatlara yansıtmadık. Yanı sıra yeni arz olacak konut sayısı da azalıyor. Yani mevcut ürünler daha değerli olacak. Döviz gibi ürünlere yatırım yapanlar ise uzun vadede gayrimenkulün getirisini görüp dönecekler” diye konuştu.

EMLAKBANK FİYATLANDIRMA ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Bir diğer önemli beklenti ise ‘EmlakBank’ olarak bilinen Türkiye Emlak Katılım Bankası’ndan. Bankanın uygulayacağı konut finansmanın şartları merak ediliyor. Ulaştığımız yetkililer bankanın fiyatlandırma üzerinde çalıştığı bilgisini verdi. Buna göre, oluşturulacak ödeme sistemi, ileriki günlerde bankanın internet sitesi üzerinden de yayınlanacak.

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ ORANI 1.45

Mevcut durumda en düşük konut kredisi faiz oranlarını kamu bankaları uyguluyor. Bu kapsamda en düşük oran yüzde 1.45. Özel bankalarda ise en düşük oran yüzde 1.66 iken, en yüksek yüzde 2.50’yi görüyor. Geçtiğimiz iki ay boyunca kamu bankaları bu oranları yüzde 1.28 olarak uygulamıştı.

BANKALAR GÜNCEL KONUT KREDİ FAİZ ORANLARI

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.28 (Ziraat Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Vakıfbank emlak365.com Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.28 (Vakıfbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,28 (Halkbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Ziraat Katılım Konut Finansmanı % 1,58

Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,59 (Konut kredisi ürünleri alanlar için uygulanan faiz oranı yüzde 1,53’tür)

ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.60

Garanti Bankası emlak365.com Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.68

ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.69

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,69

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,71

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,72 (İş Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,75

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,77

Şeker Finans Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.78

QNB emlak365.com Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,80

TEB Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,84

Albaraka Türk Konut Finansmanı % 1,89

Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,98

Odeabank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,99

Fibabanka Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,99

Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,29

HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,30

Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,41

Anadolu Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,50

EV ALACAKLAR DİKKAT!

Faiz oranlarındaki hareketlilik Nisan ayında artarak devam etti. Nisan’ın ilk haftasında QNB Finansbank konut kredisi faiz indirimi uygularken, Garanti Bankası, Akbank ve Yapı Kredi Bankası yeniden faiz artışı uyguladı. Nisan ayının ikinci haftası ise bir önceki hafta konut kredisi faiz indirimine giden QNB Finansbank’ın faiz artışı yapması ve bir önceki hafta faiz artışı yapan Garanti Bankası’nın konut kredisi faiz indirimi uygulaması ile devam ediyor. 2018 Ağustos’ta yaşanan kur krizi sonrası rekor seviyelere ulaşarak düşüş eğilimine giren konut kredisi faiz oranları uzun aylardır dengelenme yaşayarak sakin bir düşüş seyrediyordu. Mart ayının sonunda hareketlenen kur ile tekrar yükseliş eğilimine giren konut kredisi faizleri dengesiz bir hareketlilik gösteriyor. Bazı bankalarda konut kredisi faizleri yükselirken bazı bankalarda düşüş gösteriyor.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ NEREDE?

Özel Bankaların konut kredisi faiz oranlarında hareketlilik yaşanırken kamu bankalarının faiz oranları yaklaşık bir buçuk aydır sabit seyrediyor. Ziraat Bankası’nın kredi faiz indirimine diğer kamu bankaları VakıfBank ve HalkBank’ın da destek vermesiyle başlayan kredi faiz indirim kampanyası Mart başından beri devam ediyor.

Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.28 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Ziraat Bankası’nın tabela konut kredisi faiz oranı, HalkBank ve VakıfBank’ ın da kampanyalı faizi olan bu oran masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranı.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Güncel olarak en düşük tabela konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.28 üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 3.600 TL, 10 yıl vadede 2.450 TL’ ye denk karşılık geliyor. 10 yıl vadeli konut kredisinin toplam geri ödemesi yaklaşık 294.000 TL oluyor.

KONUT KREDİSİ ALANİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yaptığınız kredi başvurusu ön onay aldığında ikinci adım olarak gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge talep edilir. Düzenli bir geliriniz olması halinde başvurunuzun onaylanması ihtimali oldukça yüksektir. Daha önceki kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip kararı olan kişiler ise kredi alamazlar. Konut kredilerinde ipotek uygulaması söz konusu olduğu için kefil istenmez. Eğer başvuran kişi yeterli bir gelire sahip değilse o zaman kefil uygulaması devreye girebilir.

KONUT KREDİSİ NEDİR?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü. Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin %70-75’ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

-TAKVİM

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

TRCep Urfa Haberleri