Mert Can YILDIZ
Mert Can YILDIZ
Mrtcnyldz24@gmail.com
Terör Örgütlerinin Yeni Durağı ;AFRİKA
 • 0
 • 108
 • 09 Mayıs 2020 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

AFRİKA’DAKİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE GENEL BİR BAKIŞ

Terör örgütlerinin yeni durağı olan Afrika kıtasında Fas, Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti, Cezayir, Libya, Mısır, Sudan, Nijer, Moritanya, Burnika Faso, Mali , Nijerya, Güney Sudan ve Somali’de etkin olmaya başladılar. Peki neden terör örgütleri Afrika’ya hücum etti ? bu sorunun cevabını bulmak için Ortadoğu’yu iyi bilmek gerekiyor. Ortadoğu’da Irak ve Suriye gibi ülkelerdeki işgal ettikleri toprakları kaybeden terör örgütleri Afrika kıtasındaki ülkelerin zayıflığı, 50 bin üzerine geçemeyen askeri güçleri sınırlarının bile güvenliğini yapamaz halde olduğundan terör örgütleri için kolay ele geçirilebilecek topraklar olması sebebiyle yeni durakları haline geldi.

Birçok Afrika ülkesinde bulunan ve kendilerine İslamcı gençler, İslami grup diye sıfatlandıran bu örgütler İslam kimliği kullanıp İslamiyet üzerinde Terör algısı oluşturmaktadır.

 

Gelin şimdi bu terör örgütlerini kısaca yakından tanıyalım.

BOKO HARAM TERÖR ÖRGÜTÜ

Örgüt,  2002 yılında Nijerya’nın Borno eyaletinde Muhammed Yusuf Tarafından, Resmi adı kimilerine göre Cemaat es-Sulh Sünnet Li Dava Vel Cihat (dava ve cihad için barış ve sünnet cemaati) kimilerine göre Ehl-i Sünnet Davet ve Cihat Cemaati’dir. Boko Haram Hausa dilinde ‘Batılı eğitim Haram’ anlamına geliyor. Nijerya’nın kuzeyinde kurulan Boko Haram kısa sürede faaliyet alanını genişleterek Nijer, Çad, Benin, Mali, Kamerun’a kadar ilerledi. Şu anki sözde lideri, DEAŞ tarafından 4 Ağustos 2016’da Batı Afrika valisi olarak atanan Ebu Musab el-Bernavi’dir.

Temel amacı ve ilkeleri, Nijerya’da şeriatçı bir yönetim sistemi kurmak ve bunun için cihad yapmak. kulağınıza tanıdık geldi değil mi ? Farklı kaynaklar Boko Haram terör örgütünün 20 binden fazla kişiyi öldürdüğü, 2,6 Milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarılmaktadır. Çoğunluğu gençlerden oluşan Boko Haram DAEŞ ve IŞİD destekli bir örgüttür.

IŞİD’ İN KÜRESEL CİHAD OPERASYONU : AFRİKA

 

Daha öncede değindiğim gibi Ortadoğu’da eylemler yapıp insanları ‘CİHAD’adı altında katleden ve İslami değerlere terörizm ile zarar veren Işid Ortadoğuda’ki işgal ettiği toprakları kaybedince eylem yapılması ve işgal edilmesi kolay olan Afrika kıtasına yöneldi.

Kısaca Işid, Sözde Irak ve Şam İslam Devleti Suriye ve Irakta çeşitli eylemler yaparak bölgede Hilafet devleti kurmak amacıyla bu ülke topraklarını işgal eden (Türkiye, ABD, Birleşmiş Milletler ve pek çok ülke terör örgütü olarak tanımlanmaktadır) terör örgütüdür. Ayrıca ülkemizde de pek çok eylemler yapmışlardır.

Bakınız: https://tr.wikipedia.org/wiki/Irak_ve_%C5%9Eam_%C4%B0slam_Devleti#M%C4%B1s%C4%B1r_protestolar%C4%B1na_destek)

Ortadoğu’da ağır yaralar ve yenilgiler alan Işid, Afrika’da son dönemde aktif. 2015 yılında Boko Haram Terör örgütü Işid’e biat etti. Somali’de eylemler yapan El şebab örgütü içindeki 150-200 kişilik Doğu Afrika Cephesi, ekim 2015’te Işid’e biat ettiğini duyurmuştur. Bu durum Işid’in bölgedeki işgal hareketlerini hızlandırdı ama grupların küçük olması dolayısı ile bölgedeki ülkelerin güvenlik güçleri bu grupları kontrol altında tutabildiğini söyleyebiliriz. Ama ileride çok daha tehlikeli olacaktır.

Burkina Faso’nun Soum vilayetinin kuzeyindeki bir askeri üsse yönelik saldırıda, yedi askerin yanı sıra 35 sivil hayatını kaybetmiş, saldırının ardından Burkina Faso’da iki gün ulusal yas ilan edilmişti. Saldırıyı, Cuma günü, IŞİD’in “Batı Afrika Vilayeti”(Boko Haram) üstlendiğini açıkladı.

Ülkelere göre Işid’in 2018 de üstlendiği eylemler; Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 181, Somali’de 73, Nijerya’da  44. Bu veriler örgütün sözde resmi medya araçları ve telegram uygulamasından paylaştığı mesajlara dayanıyor.

EL- KAİDE’DEN AFRİKA’YA TERÖR ORGANİZASYONLARI

El-Kaide, küresel eylemler düzenleyen sözde İslamcı terör örgütü. 1988 yılında kuruldu. Aralarında 11 Eylül ikiz kuleler ve 2002 Bali saldırılarının da bulunduğu, sivilleride hedef alan çeşitli saldırıları üstlenmiştir (yukarıdaki görselde El-Kaide terör örgütünün eylem yaptığı ve faaliyetlerinin bulunduğu harita).

SOMALİ’DE EL-KAİDE’NİN KOLU EŞ-ŞEBAB

2006 yılında ortaya çıkan Eş-Şebab terör örgütü diğer adıyla Mücahit Gençlik Hareketi, Somali’deki Hükümeti ortadan kaldırmak için ve sözde İslam’ın düşmanlarına karşı Cihad ettiğini öne sürmekte ve bunlara karşı savaşan terör örgütü. 2011 yılında Somali’nin Güneyinin çoğunu kontrol etmektedir.

 

Mayıs itibarıyla 15 bin militanı olduğu tahmin edilmektedir. Örgüt şubat 2012’de El-Kaide’ye bağlandığını video mesaj ile ilan etti. 4 örgüt üyesi 21 eylül 2013’te, Nairobi’daki bir alışveriş merkezinde düzenlediği saldırıda 67 kişiyi katletti. Ayrıca Eş-Şebab Kenya’nın Garissa şehrindeki Garissa Üniversitesi^nde düzenlediği saldırıda 148 kişiyi katletti.

 

MAĞRİP EL-KAİDESİ

El-Kaide’ye bağlı olarak Mağrip’te eylemler yapan yasadışı cihatçi selefi grup. Eylül 2006’ da El-Kaide’ ye bağlılığını açıklayan Vaaz ve savaş için selefi grup’un Ocak 2007’da internette yayınladığı bildiri ile adını ve yapılanmasını değiştir açıklaması sonucu kuruldu.

El-MURABİTUN (BATI AFRİKA)

El-Murabitun El-Kaide’nin Mağrip’teki kolu Mağrip el-Kaidesi’ne bağlı olarak Batı Afrika’da faaliyet gösteren yasa dışı silahlı cihatçı Selefi grup. Ağustos 2013’te kurulmuş olup, Aralık 2015’te yayınladığı bildiriyle el-Kaide’ye bağlılığını ilan etmiştir.

 

EBU HAFSA EL-MISRİ TUGAYLARI

Ebu Hafsa el-Mısri Tugayları köktendinci İslamcı örgüt el-Kaide ile bağlantılı oluşum. Adını, gerçek adı Muhammed Atıf olan Mısır İslam Cihadı üyelerinden Ebu Hafsa el-Mısri’den almaktadır.

ÜSTLENDİKLERİ EYLEMLER

5 Ağustos 2003’te, Cakarta’daki Marriott Hotel’e yapılan saldırı

14 Ağustos 2003’te, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusu ile Kanada’nın güneydoğusunda yaşanan elektrik kesintisi

15 Kasım 2003’te İstanbul’daki iki sinagoga, 20 Kasım’da ise yine İstanbul’daki HSBC genel müdürlüğü ile Birleşik Krallık Konsolusluğu’na yapılan saldırılar

28 Ağustos 2003’te, Londra’da gerçekleşen elektrik kesintisi

11 Mart 2004’te, Madrid’deki trenlere yapılan saldırılar

7 Temmuz 2005’te, Londra’da gerçekleştirilen saldırılar

 

UKBE BİN NAFİ TUGAYLARI

El-Kaide’nin Tunus’ta faaliyet ve eylemlerde bulunan yasa dışı terör örgütü. Tunus güvenlik güçlerine bombalı saldırıları ile biliniyor.

 

KAYNAKÇA

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/nijeryada-boko-haram-teror-orgutu-19-kisiyi-oldurdu/1673827

Nijerya: Çatışmalar, Boko Haram, Güncel Durum, İlişkilerimiz

https://aawsat.com/turkish/home/article/1922681/isimlerle-afrika-ter%C3%B6r%C3%BCn%C3%BCn-haritas%C4%B1-ve-ay%C4%B1rt-edici-%C3%B6zellikleri

https://tr.wikipedia.org/wiki/Boko_Haram

http://www.yyusbedergisi.com/dergiayrinti/isidin-genisleyen-afrika-agi-boko-haram-ve-es-sebab-uzantisi-_109

http://yeniyasamgazetesi.info/isid-bati-afrikada-yine-saldirdi/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47715578

UPDATE 3-Somali government declares Islamist rebellion defeated

Jon Lee Anderson, Letter from Mogadishu, “The Most Failed State,” The New Yorker, December 14, 2009, s. 64 abstract

Sunatimes.com | Sunatimes – News, Sports, Videos and Music

Somalia’s al-Shabab join al-Qaeda” (İngilizce). BBC News. 10 Şubat 2012

Al-Qaeda ‘issues France threat'” (İngilizce). BBC News. 14 Eylül 2006.

Brand al-Qaeda”. The Sun-Herald (İngilizce). The Sydney Morning Herald. 28 Ocak 2007.

Mali extremists join with al-Qaida-linked North Africa group”. Daily Mail (İngilizce). Dakar: Associated Press. 4 Aralık 2015.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
TRCep Urfa Haberleri