Mert Can YILDIZ
Mert Can YILDIZ
Mrtcnyldz24@gmail.com
Şiddet, Mağduriyet, İnsan Hakları : İstanbul Sözleşmesi
 • 0
 • 64
 • 25 Mayıs 2020 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Şiddet, Mağduriyet, İnsan Hakları : İstanbul Sözleşmesi

Bir tarafta kadın cinayetleri, bir tarafta erkek mağduriyetleri içinden çıkılmaz bir sorun İstanbul Sözleşmesi…

2011 yılında imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi 2014 yılında Türkiye’de resmen yürülüğe girdi. Avrupa Birliği tarafından 2019 yılında imzalandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NE AMAÇLIYOR ?

Kadına karşı şiddet ve Aile içi şiddet mağdurlarının korunması, Kadın-Erkek eşitliğini sağlamak ve kadınların desteklenmesi ve güçlendirilmesi ve bu konuda uluslararası işbirlikleri yürütmek sivil toplum kuruluşları ile ve ülkelerin kolluk kuvvetlerinin bu konu üzerinde yoğunlaşması ve aktif bir şekilde çalışması hedefleniyor.

Gelin şimdi İddiaları değerlendirelim,

İDDİA 1 :‘İstanbul Sözleşmesinin amacı Aile yapısını bozmaktır’

CEVAP : Sözleşmenin 1. Maddesinde, kadınları her türlü şiddetten, her türlü ayrımcılıktan korumak ve şiddet mağdurlarını desteklemektedir.

PERDE ARKASINA göz atalım,

İstanbul sözleşmesinin hemen ardından EŞCİNSELLERİN önünü açan LGBT DERNEĞİ’nin kurulmasına izin verildi.

Sözünü ettiğim sapkınlık Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2014-2016 yılları arasında Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından 10 ayrı ilde, liselerin 11. ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik ‘EĞİTİMDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ PROJESİ (ETCEP)’ başlığı ile seminer konusu olarak sunuldu. ‘YENİDEN YAZMAYA VARMSIN?’ sloganı ile genç neslimizi tahrik etmeye başladılar.

Bunların etkisi ile ODTÜ’de tuvaletler ve soyunma odaları kız-erkek ayrı olmasın ortak kullanım alanı olsun, talepleri seslendirildi. Uygulamalar halkımız tarafından büyük tepki göstermesi ile MEB projeyi durdurdu.

İDDİA 2: “Sözleşme’nin 12. Maddesi örf adet ve geleneklerimizi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.”

CEVAP: Sözleşmenin 12/1. maddesinde “Kadın ve erkeklerin toplumsal olarak klişeleşmiş rollerine dayalı önyargıların, törelerin, geleneklerin ve diğer uygulamaların kökünün kazınmasını amaçladığı” anlatılmaktadır.

Yine PERDE ARKASINDA İSLAM’A VE MÜSLÜMAN-TÜRK MİLLETLERİNE KARŞI 

gelenek-görenek-töre-kültürümüze ve AİLE yapımıza açıkça saldırdığını görüyoruz.

İDDİA 3: “Sadece kadının beyanı ile başka hiçbir delil olmaksızın erkek hapse atılmaktadır.”

CEVAP: Kadının değil mağdurun beyanı esastır. Mağdur erkek de olabilir. Diğer taraftan; beyanının esas alınması ilkesi yargılama ve hüküm aşamasında geçerli değildir. Şiddete uğrayan kadın ve çocukların mağdur edilmemesi için verilen geçici maddi yardım yapılması, barınacak yer sağlanması, danışmanlık hizmeti verilmesi gibi tedbir kararlarının verilmesinde kadının beyanı esas alınmaktadır. Tedbir aşamasından sonraki hukuki süreç işlemeye devam eder.

İDDİA 4: “Sözleşme’nin hedefi ahlaken yozlaşmış bir toplum oluşturmaktır.”

CEVAP: Sözleşme’nin tek hedefi vardır: Bu hedef de; toplumda kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti tamamen ortadan kaldırmaya dönük bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesini sağlamaktır.

PERDE ARKASINDA, ODTÜ tuvaletlerinin ortak kullanım alanı olması, MEB cinsiyet eşitliği projeleri, LGBT derneklerinin kurulması ve bunların İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’nden sonra olması sizce TESADÜF mü?

Mağdur Çocuklar ve Baba Hakları Derneği (MAÇOBDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Köse, Yenigün’e yaptığı açıklamada, “Bizim kanunlarımız Batı’dan alındığı için sinsi planlara karşı dirençsiz kalıyoruz. Batı’nın, Türk aile yapısını ele geçirmek için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun gibi uygulamaları bize sattığı ortadadır. 750 bin uzaklaştırma kararının 3’te 2’sinin iftira olduğunu düşünüyorum. Dostuyla yaşamak için kocasına iftira atanı mı ararsın, canı sıkılıp ufacık bir sebeple bu yasayı keyfi şekilde kullanarak eşini evinden attıranı mı ararsın… 6284 baştan sona suiistimal yasasıdır. İstanbul Sözleşmesi de bizim geleneklerimize ters olan aileyi yıkma planından başka bir şey değildir“ diye konuştu.

Şimdi VERİLERE göz atalım.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu : 2012 yılında kadın cinayetleri 201, 2018 yılında 440 kadın cinayeti, Adalet Bakanlığı Koruma isteyenlerin sayısı 2012 yılında 138 bin, 2017 yılında 207 bin verilerini paylaştı süresiz nafaka mağdurlar 2 Milyona ulaştı, 750 bin erkek evden uzaklaştırıldı ve boşanmalar arttı.

ÇÖZÜM MÜSLÜMAN-TÜRK MİLLETİNİN ELİNDE

Her işimize müdahale etmeye çalışan AB ve bizim AB Sürecimiz uluslararası kanunlar çerçevesinde zarar verilen milli-manevi-kültürel değerlerimiz, PERDE ARKASI ve KAYIT DIŞI dediğimiz bilinçaltı yollar ile YOZLAŞTIRMA-ASİLİMİLE etme çabalarına karşı duracak ve set olacak olan biziz. İstanbul Sözleşmesini TBMM’de yeniden ele alınmalı ve YERLİ VE MİLLİ kanunlar yürülüğe girmeli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’deki ‘Aile Şurası’nda şu yakınmalarda bulunmuştu: ‘Nikah akdinin değersizleştirildiği, evlilik dışı ilişkilerin normal sayıldığı, boşanmaların adeta teşvik edildiği sancılı bir süreçle karşı karşıyayız.’ (02.05.2019)

Muhalefet eleştirmeli, yakınmalı İktidar İcraat yapmalıdır maalesef ülkemizde bu işler kedinin elindeki ip yumağı olmuş durumda.

Yusuf Kaplan’ın dediği gibi bu ülke fiilen işgal edil-e-medi, zihnen işgal edildi. TBMM ve Cumhurbaşkanlığından isteğimiz Ülkemizi savaşsız teslim etmemeleri ve ABD’ye yaptığımız maske yardımı karşısında ABD’nin PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE yardım etmesi gibi feci bir olayın yaşanmaması ve Milli-Yerli-Müslüman-Türk gençlerinin gözünü açmalı, MEB’in eşcinsellere yönelik projeleri yerine, Toplumda Necmettin Erbakan Hoca’nın dediği gibi ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT projeleri yapılmalı ve GENÇ NESLİN İHYASI’na vesile olunması bizim için en büyük İCRAAT’tir… 

 

KAYNAKÇA :

Bakırcı, Kadriye, “İstanbul Sözleşmesi”, Ankara Barosu Dergisi, 2015/4, s.139.

BM Genel Kurulunun 22 Aralık 2003 tarihli toplantısında aldığı 58/147 sayılı ”Kadınlara Karşı Aile İçi Şiddetin Ortadan Kaldırılması” Konulu Kararı

Mevzuat Bilgi Sistemi, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 1998. E-Mevzuat erişim: 01.09.2019 https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6284.pdf

Sözleşme’yi imzalayan ülkelerin tam listesi için bkz. Council of Europe, “Chart of signatures and ratifications of Treaty 210”, Erişim:29.10.2019, https://www.coe.int/en/web/conventions/full-list/-/conventions/treaty/210/signatures

https://www.yenisafak.com/yazarlar/yusufkaplan/bu-ulke-fiilen-isgal-edil-e-medi-ama-zihnen-isgal-edildi-2052336

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
TRCep Urfa Haberleri