Nuretdin ÇÖDEK
Nuretdin ÇÖDEK
nuretdin@atasehirdenhaber.com
Duruş.
 • 0
 • 177
 • 11 Nisan 2019 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
  Loading...
 • +
 • -

Hiçbir davranışın, söylenen hiçbir sözün aitliğini inkar etmemektir duruş. Öyle ki, her insanın sahip olduğu bir duruş vardır. İnsanlar şahsi duruşunu tamamen özgür iradeleriyle şekillendirir.

Toplum içinde değil sadece, kişi karşısında dahi bir duruş vardır ve bu durum tüm kesimlerce kabul görmüş bir gerçektir.

Fakat bu özel gerçeğin inkar edildiği, hatta bu değerden fazlasıyla ödün verildiği bir topluluk haline gelinmektedir, günümüzde. Daha da acısı gaflete düşmüş bu kesim fikirlerinde sadece bağnazlıktan ibaret kalmaktadır.

Adaletin esas alındığı ve güven duygusunun üst düzeyde olduğu toplumlarda insanların birbirleri ile olan ilişkilerinden olağan dışı durumlar cereyan etmediği sürece bir çıkar çatışması çıkmaz. İşte bu olağan dışı durumların meydana gelmesi ya da bu sözlere tahammül dahi edilememesi yine bir kişi duruşuna ve aynı zamanda bu kişileri barındıran toplumun duruşuna bağlıdır.

Kaldı ki, insanın karşısındaki kişiye ve içinde bulunduğu topluma göre nasıl bir değere sahip olduğunun aynası o kişinin duruşundan ibarettir.

Yozlaşmış insan diyalogları ile davranışlarının hakim olduğu günümüz toplumları içerisinde sahip olduğumuz sağlam duruşumuz, şeref ve namus gibi asla ödün veremeyeceğimiz manevi değerlerimize yapılacak en ufak bir hakarete imkanına sahip olduğumuz birçok güçten daha etkili karşılık verebilecek bir keskinliktedir.

O halde duruşundan ödün verenlerin, maneviyatlarına ne derece sahip çıktıkları her zaman tartışılacaktır.

İnsanlar duruşunu şekillendirirken elbette ailesinden, geçmişinden, yaşadığı sosyal çevreden, arkadaşlarından ve sık sık iletişim halinde bulunduğu kimseler ile yaşadığı dönemden etkilenecektir.    Tüm bunların etkisini nefsine yenilmeden lehine çeviren insanlar duruş çatışmasından galip ayrılır. Aksi halde bir duruş sahibi olamaz.

Bu insanlar tıpkı suyun bulunduğu kaba göre şekillendiği gibi içinde bulunduğu toplumlardaki her kesimden kişilerin karakterinden ve ahlakından izler taşır.

Her ne şart olursa olsun, kötü bir duruşa yönelmek ve bu duruşu bir nefis boyu devam ettirmek, bir ömür boyu hiçe sayılmaktır. Bizler kısa bir süre önce bittiğini sandığımız ancak sonrasında büyük yankılarıyla devam eden ve hala içinde bulunduğumuz yerel seçimler sürecimizde ecdadımızın, devletimizin ve Peygamberimiz (sav)’in sahip olduğu duruştan asla ödün vermeyeceğiz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
TRCep Urfa Haberleri